• rozwiń

MSZ zaleca szczególną ostrożność, Polacy kupują wycieczki. "Trzydziestoprocentowy wzrost"

Czy Egipt jest bezpieczny? Odpowiada Paweł Kunz z fly4free.pl Odtwórz: Czy Egipt jest bezpieczny? Odpowiada Paweł Kunz z fly4free.pl
Czy Egipt jest bezpieczny? Odpowiada Paweł Kunz z fly4free.pl "Źródło: TVN24 BiS"

W porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowujemy obecnie 30-procentowy wzrost zainteresowania Polaków wyjazdami do Egiptu - powiedziała w poniedziałek Ewa Kubaczyk z Polskiej Izby Turystyki. Największą popularnością rodaków cieszą się Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam.

- Zdecydowany powrót Egiptu na wysokie miejsca w rankingach popularności można było zauważyć już przed zeszłorocznym sezonem zimowym. Niektóre tamtejsze kurorty cieszą się bowiem zainteresowaniem również w okresie ferii jako ciepła alternatywa dla wyjazdów narciarskich - wyjaśniła rzeczniczka PIT.

Kubaczyk powołała się na raporty Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, opracowywane na podstawie danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX. - Wynika z nich, że w porównaniu ze sprzedażą sprzed roku w chwili obecnej notujemy około trzydziestoprocentowy wzrost zainteresowania wyjazdami do Egiptu - powiedziała.

Egipt na wakacje

Najbardziej popularne egipskie kurorty to, jak zaznaczyła, Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam. - Są tam hotele o wysokim standardzie - cztero-, pięciogwiazdkowe i zachwalane tereny do nurkowania - wyjaśniła.

Przypomniała, że w rekordowym roku 2010 kraj ten odwiedziło ponad 14,5 miliona turystów. - Natomiast w najsłabszym 2016 roku było ich 4,5 miliona. Loty do Egiptu wstrzymała na przykład Wielka Brytania, wszelkie wyjazdy turystyczne zablokowała też Rosja - powiedziała.

Od 2017 roku - jak podała Kubaczyk - zainteresowanie Egiptem znów zaczęło rosnąć - również, jeśli chodzi o polskich turystów.

- W tym sezonie, jeśli patrzeć na systemy rezerwacyjne, prym wiedzie Turcja. Ale Egipt trafił już do pierwszej piątki - wskazała.

Egipt znalazł się w czołówce kierunków wybieranych przez Polaków na tegoroczną majówkę. Pod koniec marca pisaliśmy o danych internetowego biura podróży Fly.pl (jednego z trzech, obok serwisów Wakacje.pl i Travelplanet.pl, największych multiagentów turystycznych działających na polskim rynku), z których wynikało, że najpopularniejszym kierunkiem była Turcja. Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Grecja (17,16 procent), a trzecie miejsce należało właśnie do Egiptu (13,43 procent).

Ostrzeżenia MSZ

Polakom planującym wakacje w Egipcie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez certyfikowane biura podróży, "posiadające własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów".

Resort odradza wszelkie podróże: na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk), na Pustynię Zachodnią, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem. "Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności" - czytamy na stronie MSZ.

Jak przypomniano, "w Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem". "Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Nie można wykluczyć ataków także na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów" - podkreśla MSZ.

W niedzielę co najmniej 17 osób zostało rannych w wyniku ataku na autokar turystyczny, do którego doszło w pobliżu budowanego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Autokarem jechało 25 turystów z RPA. Był to drugi atak wymierzony w zagranicznych turystów w pobliżu piramid w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W grudniu zeszłego roku zaatakowany został - również przy użyciu pozostawionego przy drodze ładunku wybuchowego - autokar wiozący 15 turystów z Wietnamu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane