• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zmiany w centrach handlowych w Polsce. Idzie potężne przejęcie

Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy Odtwórz: Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy "Źródło: TVN24 BiS"

Do połowy 2020 roku 12 centrów i parków handlowych w Polsce zmieni właściciela. Transakcja, o której w tym tygodniu poinformowała firma Griffin Real Estate, została podzielone na trzy transze i stanowi część szerszego kontraktu, którego ogólna wartość oszacowana jest na miliard euro.

Holenderska spółka Chariot Top Group, którą współzarządza Griffin, podpisała przedwstępną umowę nabycia portfela 28 nieruchomości handlowych za około 1 mld euro. Bezpośrednio po zamknięciu transakcji, na podstawie oddzielnej umowy, konsorcjum odsprzeda Echo Polska Properties część centrów handlowych.

Centra handlowe

Zgodnie z pierwszą umową Chariot kupi portfel 28 nieruchomości składający się z dziewięciu centrów handlowych M1, czterech tzw. Power Parków, dwunastu hipermarketów oraz trzech marketów budowlanych.

Całkowita powierzchnia najmu wszystkich nieruchomości to około 704 tysięcy metrów kwadratowych. Transakcja, przeprowadzona przez Chariot, będzie częściowo sfinansowana kredytem bankowym w wysokości blisko 635 milionów euro.

Umowa z EPP została podzielona na trzy transze. W pierwszej kolejności EPP kupi cztery centra M1: w Czeladzi, Krakowie, Zabrzu i Łodzi. Kolejna grupa nieruchomości zakupiona zostanie po półtora roku i obejmować będzie kolejne trzy centra M1 w: Radomiu, Częstochowie i Bytomiu oraz trzy Power Parki w: Kielcach, Olsztynie i Opolu.

Dwa ostatnie aktywa - centrum M1 w Poznaniu oraz Power Park w Tychach zostaną kupione w ramach trzeciej transzy transakcji, nie później niż w połowie 2020 roku.

"Skorzystaliśmy z (...) szansy kupna zdywersyfikowanego i atrakcyjnego portfela aktywów" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Maciej Dyjas, partner zarządzający w Griffin.

"Jednak przez wzgląd na jego skalę i różnorodność, optymalne zarządzanie nim stanowiłyby ogromne wyzwanie, podczas gdy portfel można było kupić wyłącznie w całości. Stąd decyzja o odsprzedaży części portfela EPP - spółce inwestycyjnej skupiającej się na nieruchomościach handlowych" - dodał Maciej Dyjas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane