• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: europejski bank chwali plan Morawieckiego. Ale czeka na konkrety

Przegląd prasy: europejski bank chwali plan Morawieckiego. Ale czeka na konkrety
Foto: Shutterstock Foto: EBI chwali plan Morawickiego

Strumień euro, który płynie do Polski z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) nie wyschnie w najbliższych latach - pisze "Puls Biznesu" wskazując, że tylko w ubiegłym roku dostaliśmy na różne projekty ponad 5,5 mld euro.

- W tym roku będziemy prawdopodobnie finansowali projekty na co najmniej taką samą kwotę. Wiele będzie zależało od nowego inwestycyjnego planu rządu. Zapoznałem się z prezentacją przygotowaną przez premiera Morawieckiego, ale kluczowe są szczegóły - mówi w rozmowie z "PB" László Baranyay, wiceprezes EBI.

Plan "interesujący, ale ogólnikowy"

"Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski", przygotowany pod kierunkiem wicepremiera ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, został przyjęty przez rząd w połowie lutego. Zgodnie z nim rozwój polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach. Są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał, ekspansja zagraniczna oraz zrównoważony rozwój społeczny i regionalny.

- Polska potrzebuje więcej inwestycji i z tym w pełni się zgadzam. Program rozwoju jest bardzo interesujący, ale bardzo ogólnikowy. Czekamy na informację, w jakich obszarach rząd chce współpracować z EBI, żeby go realizować - mówi Baranyay.

"W rządowym planie rozwoju wprost zapisano, że Polska ma szansę stać się jednym z głównych beneficjentów planu Junckera i banku inwestycyjnego UE. Warunek jest taki, że spółki skarbu państwa muszą zintensyfikować prace nad przygotowaniem projektów, a prywatny biznes mieć świadomość, że też może po te pieniądze sięgnąć. Niemal wszystko, co znalazło się na liście priorytetów, ma szanse pozyskania kredytowania z EBI" - czytamy w "PB".

"Plan Morawieckiego" w formie średniookresowej strategii ma być gotowy na przełomie czerwca i lipca. Wtedy mamy też poznać jego szczegóły.

Mateusz Morawiecki przedstawia plan gospodarczego rozwoju Polski:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane