• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Dziś dzień bez płacenia gotówką. Pierwszy raz w Polsce

Dziś dzień bez płacenia gotówką. Pierwszy raz w Polsce
Foto: Shutterstock Foto: Płatności bezgotówkowe w Polsce stanowią jedynie 20 proc. transakcji

Dziś pierwszy raz w Polsce obchodzimy „Dzień bez płacenia gotówką”. To element międzynarodowej akcji "No Cash Day", która promuje płatności bezgotówkowe.

"Dzień bez płacenia gotówką" ma na celu promowanie wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych, w szczególności zachęcanie do płacenia w tym dniu wyłącznie bez użycia gotówki. Dodatkowo, w zamierzeniu inicjatywa ta powinna zachęcać do posiadania rachunku płatniczego i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych te osoby, które nie posiadają jeszcze takiego rachunku i realizują swoje płatności wyłącznie gotówką.

Zachęta

- „Dzień bez płacenia gotówką” powinien zachęcać osoby, które realizują swoje płatności wyłącznie gotówką i nie posiadają jeszcze rachunku bankowego do jego założenia i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych – mówi Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim, który wspiera akcję.

Z roku na rok rośnie w Polsce zarówno poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, jak i korzystania z bezgotówkowych form płatności. Równocześnie Polacy używają coraz częściej innowacyjnych instrumentów i usług płatniczych.

Polska wyróżnia się wśród krajów europejskich w szczególności poziomem popularności kart zbliżeniowych, które zapewniają wygodę i szybkość realizowania płatności. Coraz popularniejsze stają się również płatności mobilne oraz przelewy natychmiastowe, pozwalające na szybkie przekazanie pieniędzy odbiorcy - innej osobie lub podmiotowi. Nadal jednak w płatnościach dokonywanych w Polsce dominuje gotówka.

Za Europą

Płatności bezgotówkowe w Polsce stanowią jedynie 20 proc. transakcji. W stosunku do 80 proc. transakcji nadal realizowanych w gotówce, podczas gdy w UE te wskaźniki wynoszą, według szacunków EBC z 2012 r., odpowiednio 40 proc. i 60 proc.

Z danych NBP o kartach płatniczych za IV kwartał 2015 r. wynika, że na koniec grudnia 2015 r., na polskim rynku znajdowało się w obiegu 35,2 mln kart płatniczych, to jest o 465 tys. kart więcej niż jeszcze we wrześniu ub.r.

Najwięcej, bo ponad 76 proc. stanowią tzw. karty debetowe, dzięki którym można dokonywać zakupów lub wypłacać gotówkę - ale tylko do wysokości środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Większość banków standardowo w pakiecie do każdego otwieranego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego wydaje właśnie takie karty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
faceroll
Ja na przekór będę używał tyko prawdziwych pieniędzy. Banksterzy tylko patrzą jakby nas tu uzależnić, a potem obłożyć dodatkowymi opłatami.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
niezarejestrowany
Kto to wo ogóle wymyślił? Dzień Karty Płatniczej; co za jaja. Każda branża powinna mieć swoje święto: dzień bez kroków - czyli święto tankowania, dzień bez tradycyjnego gotowania w domu - czyli dzień w restauracji, dzień bez książek papierowych - czyli święto ebooka. Po co to?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane