• rozwiń
  • WIG20 2188.06 +0.22%
  • WIG30 2475.13 +0.20%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:08

Dostosuj

Gospodarczy krajobraz Polski po dymisjach w rządzie. Co ze spółkami Skarbu Państwa?

Dymisje w rządzie Kopacz. Co ze spółkami Skarbu Państwa? Odtwórz: Dymisje w rządzie Kopacz. Co ze spółkami Skarbu Państwa?
Foto: TVN24 BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Zalewski: wiele kierunków jeżeli chodzi o spółki Skarbu Państwa było dobrych | Video: Dymisje w rządzie Kopacz. Co ze spółkami Skarbu Państwa?

W jakim kierunku potoczą się negocjacje z Gazpromem w sprawie obniżek cen gazu? Co dalej z LOT-em i rozmowami z KE w sprawie jego restrukturyzacji oraz jaka przyszłość czeka spółki chemiczne i inne nadzorowane przez Skarb Państwa? Na antenie TVN24 BiŚ zastanawialiśmy się, jak wczorajsze trzęsienie ziemi w rządzie Ewy Kopacz wpłynie na gospodarczy krajobraz Polski.

Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej uważa, że w sprawach strategicznych nie może być niepewności dotyczącej strategii polskiego rządu wobec kluczowych spółek Skarbu Państwa. - Dlatego jestem przekonany, że do poniedziałku będziemy znali nazwiska (nowych ministrów - red.) - uważa Paweł Zalewski z PO.

Jak zareagują rynki?

Jednak Adam Czerniak z „Polityki Insight” twierdzi, że już pojawiły się wątpliwości dotyczące nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa.

- Są już wnioski na walne zgromadzenia zarówno w PKO BP, jak i PZU o zmianę statutu tych firm. One były firmowane przez ministra skarbu wraz z wiceministrem. Bardzo ważne było zbieranie koalicji do poparcia dla zmian ograniczających kompetencje prezesów obu tych spółek, aby móc w większy sposób wpływać na działania wiceprezesów - twierdzi Czerniak.

- Jeżeli teraz mamy zamieszanie w resorcie (Skarbu Państwa - red.), bo poczekamy tydzień może dwa na zmianę ministra, to wpływ działania rządu i możliwości przekonania akcjonariuszy, żeby poparli zmiany w statuach uległa znaczącej zmianie - dodał Czerniak. 

Dymisja rządu?

Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk uważa, że Ewa Kopacz zamiast wymieniać ministrów powinna podać cały rząd do dymisji.

Czerniak zwraca uwagę, że dymisja całego rządu mogłaby być szkodliwa dla gospodarki. - O ile teraz zapewne nie będzie drastycznych zmian w zarządach kluczowych spółek Skarbu Państwa, to odwołanie całego rządu na pewno pogorszyłaby nasz wizerunek wśród inwestorów zagranicznych - uważa Adam Czerniak.

Zalewski uważa, że w strategicznej polityce państwa nie ma miejsce na drastyczne zmiany. - Wiele z tych kierunków jeżeli chodzi o spółki Skarbu Państwa były dobre. PZU zbudował filar bankowy. KGHM rozwija się. PGNiG walczy o lepsze kontrakty z Gazpromem. To kwestie, które muszą być kontynuowane. Tutaj nie ma pola na manewry - ocenił Paweł Zalewski.

Ważny kierunek

- Z punktu widzenia inwestorów zagranicznych bardzo niebezpieczna jest długa lista obietnic prezydenta elekta. Otóż kapitał zagraniczny wie, że jeśli te obietnice zostaną spełnione i zostanie powtórzony model gospodarowania z Węgier, to nastąpi moment zawahania, czy kapitał do Polski powinien płynąć. Dopóki rządzi Platforma Obywatelska nie będzie zawahań wśród inwestorów, bo kierunek jest znany - dodał Zalewski.

Według Czerniaka z perspektywy Londynu ważne jest to „dokąd płynie okręt, a nie kto stoi za sterami”.  - W tej chwili patrzy się na realne działania rządu i tutaj niewiele się zmienia. Mamy rekonstrukcję, ale bardziej motywowaną względami politycznymi niż ekonomicznymi. Ważne jest to, że na stanowisku ministra finansów nie nastąpiły zmiany. To gwarant z punktu widzenia inwestorów zagranicznych tego, żeby dobrze obsługiwać polski dług oraz z drugiej strony, żeby dobrze zarządzać  polityką wydatków publicznych - uważa Czerniak.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Leonid2015
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane