• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Duże zmiany w KGHM. Minister skarbu zapowiada audyt

Duże zmiany w KGHM. Minister skarbu zapowiada audyt
Foto: kghm.com Foto: KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa

Podczas poniedziałkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy KGHM powołano sześciu nowych członków rady nadzorczej spółki - podała w komunikacie spółka.

Nowymi członkami rady nadzorczej koncernu zostali: Miłosz Stanisławski, Michał Czarnik, Cezary Godziuk i Radosław Barszcz (przedstawiciele Skarbu Państwa) oraz Dominik Hunek i Jarosław Witkowski.

Zastąpili oni na stanowiskach: Tomasza Cyrana, Andrzeja Kidybę, Jacka Poświatę, Marcina Morynia, Bogusława Fiedora i Barbarę Wertelecką-Kwater.

Audyt w spółce

W zeszłym tygodniu minister skarbu Dawid Jackiewicz zapowiedział audyt w miedziowej spółce. - Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi - mówił.

Jackiewicz zapowiedział też badanie zasadności inwestycji KGHM w kopalnię Sierra Gorda w Chile.

Raport finansowy

W listopadzie ub.r. spółka informowała, że po dziewięciu miesiącach 2015 r. przychody Grupy KGHM wyniosły 14,9 mld zł, a zysk netto wyniósł 1,2 mld zł. EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji, osiągnęła 3,7 mld zł.

W trzecim kwartale 2015 r. KGHM zanotował 354 mln zł jednostkowego zysku netto. Rok wcześniej było to 629 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 567 mln zł. Rok temu było to 953 mln zł.

Spółka informowała też, że w trzecim kwartale 2015 r. odnotowała 270 mln zł straty netto i 40 mln straty EBITDA na chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Firma ma 55 proc. udziałów w kopalni. Przedstawiciele spółki argumentowali, że na jej wynik wpłynęły niekorzystne ceny surowców na rynkach światowych, a także to, że nie osiągnęła pełnej mocy wydobywczej.

Czołowy producent miedzi

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jest jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych. Od 2009 roku prezes spółki jest Herbert Wirth.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Światowit
Górnicy i związkowcy podskakiwali Tuskowi bo ich Jarosław podpuszczał.
Teraz Jarosława ludzie dobiorą się im do rzyci i przywołają do porządku!
Teraz zobaczą co to znaczy PiS!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane