• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Prezydent Duda na Forum Gospodarczym w Finlandii: innowacje potrzebują wsparcia państwa

Duda: przykład Finlandii pokazuje, że innowacje potrzebują wsparcia państwa  Odtwórz: Duda: przykład Finlandii pokazuje, że innowacje potrzebują wsparcia państwa
Duda: przykład Finlandii pokazuje, że innowacje potrzebują wsparcia państwa "Źródło: tvn24bis"

Innowacje potrzebują wsparcia państwa, a Finlandia, która pod tym względem może dziś konkurować z największymi na świecie, jest tego najlepszym przykładem - mówił w środę w Helsinkach prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział dalsze wspieranie polskich start-upów.

Polski prezydent wziął udział w fińskiej stolicy w Forum Gospodarczym. Obok niego głos zabrał także wicepremier Finlandii i minister finansów Petteri Orpo.

Innowacyjność

Duda mówił, że innowacyjność to kluczowy obecnie czynnik decydujący o dynamice, stabilności i długofalowości wzrostu gospodarczego. "Jestem przekonany, że poziom innowacyjności gospodarki jest miarą skuteczności działania polityków i przywódców państwa, polityka jest bowiem odpowiedzialna za zbudowanie maksymalnie komfortowego otoczenia prawnego, logistycznego, finansowego i badawczego dla przedsiębiorstw" - podkreślił.

Prezydent mówił o "fińskiej rewolucji innowacyjności". Jak zaznaczył Duda, Finlandia to obecnie jeden ze światowych liderów pod względem wdrażania innowacyjnych rozwiązań, który bez kompleksów konkuruje z największymi i najbardziej prężnymi globalnymi partnerami.

Wsparcie państwa

Duda ocenił, że Finlandii nie udałoby się osiągnąć tak wiele bez przekonania, iż innowacje potrzebują wsparcia ze strony państwa. Przypomniał, że na początku lat 90. Finlandia zdecydowała się na duże inwestycje na rzecz badań i rozwoju oraz wybrała ścieżkę partnerstwa publiczno-prywatnego.

Według prezydenta, Polska również pracuje nad rozwijaniem wsparcia dla start-upów. Duda zapowiedział dalsze wspieranie polskich start-upów i wskazał na Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane