• rozwiń

Połączenia lotnicze, turyści, energetyka. Prezydent liczy na większą wymianę z Turcją

"Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej" Odtwórz: "Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej"
"Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej" "Źródło: tvn24"

Obroty gospodarcze pomiędzy Polską a Turcją przekraczają 6 miliardów euro, ale potencjał naszych krajów jest większy; mam nadzieję, że w ciągu 4-5 lat te obroty zwiększą się do ponad 10 miliardów euro - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że od 2011 roku obroty gospodarcze pomiędzy Polską a Turcją wzrastają co najmniej o 5 proc. rocznie.

Dwa kraje z potencjałem

- Trzeba mieć też świadomość tego, że potencjał obydwu naszych krajów jest znacznie większy. Mam nadzieję, że stabilizująca się sytuacja w Turcji, po tych dramatycznych wydarzeniach, które miały w ubiegłym roku miejsce, pozwoli na intensyfikację wzajemnych relacji gospodarczych i że w perspektywie najbliższych 4-5 lat będziemy w stanie te obroty gospodarcze zwiększyć do ponad 10 miliardów euro - podkreślił prezydent.

- To byłoby, powiedzmy, takim wskaźnikiem, takim wolumenem, który odpowiadałby temu potencjałowi, który rzeczywiście posiadają nasze kraje - dodał Andrzej Duda.

Poinformował, że z prezydentem Turcji rozmawiał też o zwiększeniu wymiany turystycznej. - Turcja była bardzo popularną destynacją turystyczną, przede wszystkim wakacyjną, wśród Polaków. Oczywiście dramatyczne wydarzenia zeszłego roku zaburzyły tę sytuacją, ale miejmy nadzieję, że nastąpi pełna normalizacja i powrót do dawnych relacji - powiedział Duda.

Połączenia lotnicze

Według niego Recep Erdogan zadeklarował, iż ze strony Turcji "jest wola zwiększenia liczby połączeń lotniczych pomiędzy Turcją a Polską". Zaznaczył jednocześnie, że nie chodzi tu wyłącznie o połączenia pomiędzy Warszawą o Stambułem czy Ankarą, ale również pomiędzy innymi polskimi miastami.

Duda podkreślił, że podczas rozmów poruszano również temat współpracy w dziedzinie energetyki. - Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się z powodzeniem rozwijała w dziedzinie energii odnawialnej, ale także w dziedzinie górnictwa, ochrony klimatu. To są te kierunki, które dziś są związane z rozwojem nowoczesnej gospodarki. Chciałbym, abyśmy w tym zakresie te wzajemne relacje mogli pogłębiać - wskazał prezydent RP.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane