• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Strzelają z odkurzacza, jak z bazooki. Polscy fizycy zachwycili w Singapurze

Wiertarka studentów Politechniki Wrocławskiej w kosmosie Odtwórz: Wiertarka studentów Politechniki Wrocławskiej w kosmosie
Wiertarka studentów Politechniki Wrocławskiej w kosmosie "Źródło: tvn24"

Drużyna z Polski odniosła ogromny sukces na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze, zajmując trzecie miejsce. Ekipa składa się z uczniów, którzy dopiero co rozpoczęli naukę w liceum. Dzięki temu zwycięstwu już mają zagwarantowany wstęp na renomowane polskie uczelnie.

Klub Naukowy Fenix z Warszawy znalazł się w gronie najlepszych, obok drużyn z Singapuru, Chin i Węgier. Wszyscy, którzy dotrą do "ścisłego finału" mają już w kieszeni złoty medal.

Grupa z Polski zdobyła serca jurorów prezentując m. in. próżniową bazookę. Urządzenie to służy do rozpędzania pocisku w rurze odkurzacza. - Chłopcy się postarali, ich pocisk osiągał prędkość porównywalną do wystrzału z pistoletu - mówi dr Leszek Gładczuk z Polskiej Akademii Nauk, opiekun grupy i

współorganizator polskiego etapu Turnieju.

Innym wyzwaniem - jakie postawiono przed uczestnikami - było sprawdzenie poziomu ugotowania jajka.

Oryginalne rozwiązania

W Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków chodzi o to, żeby zaprezentować oryginalne rozwiązania na przedstawione zagadnienia.

Tych jest aż 17 i są znane uczestnikom na rok wcześniej. Nie ma jednego słusznego rozwiązania. To młodzież ma wykazać się pomysłowością i inicjatywą.

- To był rok intensywnej pracy tych młodych ludzi. Niektórzy z członków Feniksa przyjeżdżali z Opola do Warszawy, żeby brać udział w przygotowaniach do konkursu - mówi Gładczuk.

Finał w Singapurze odbywał się w dniach 5 - 12 lipca. Żeby tam dotrzeć, Feniks musiał pokonać rywali w kraju: najpierw w formie konkursu pisemnego, który odbywał się w styczniu, a potem w kolejnym warszawskim etapie, gdzie uczniowie musieli przedstawić zagadnienia w języku angielskim.

- Byłem pewny medalu, natomiast zaskoczyło mnie złoto - zapewnia dr Gładczuk.

Pytany o to, jaką nagrodę dostanie drużyna, mówi, że "w konkursie chodzi przede wszystkim o prestiż". Ale chłopcy z grupy Feniks mają zagwarantowane miejsce na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Jagielońskim.

Organizatorzy zaprezentowali już 17 zagadnień na przyszłoroczny turniej, którego finał odbędzie się w Chinach.

Co ważne, w 2019 roku to Polska będzie organizatorem konkursu młodych fizyków.

 

 

 

 

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane