• rozwiń

Drony w walce ze smogiem. "Miasta do tej pory działały na ślepo"

Drony w walce ze smogiem Odtwórz: Drony w walce ze smogiem
Drony w walce ze smogiem "Źródło: TVN Turbo"

Polskie miasta walczą ze smogiem na wiele sposobów. Od kilku lat popularne jest wykorzystywanie w tym celu specjalistycznych dronów. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Jak reagują mieszkańcy na badania poziomu smogu za pomocą latających nad ich domami dronów? - Reagują pozytywnie. Są zaskoczeni. Bardzo są zainteresowani tym, co robimy. Pytają się. Zmienia się świadomość na temat smogu - mówi Sławomir Grzywiński ze Straży Miejskiej w Elblągu.

Kompleksowe podejście

Obecnie za pomocą dronów dokonywane są jedynie pomiary punktowe smogu. Konstruktorzy w Gdyni chcą jednak podejść do problemu w sposób kompleksowy.

- Główne zanieczyszczenie w danej dzielnicy potrafi powstawać w jednym miejscu, przemieszczać się zgodnie z korytarzami powietrznymi i kondensować w innym miejscu. Jedynym sposobem na rozwiązanie problemu smogu jest tworzenie map wizualizacji rozkładu zanieczyszczenia - uważa Sebastian Nowicki, dyrektor Pelixar S.A.

Dodaje też, że "miasta do tej pory działały na ślepo". - Dzięki takiej mapie jednostki samorządu terytorialnego są w stanie lepiej "celować" z działaniami antysmogowymi - podkreślił Nowicki.

Na razie mapy powstają "na zasadzie offline", czyli z materiału do obróbki tworzy się na jego podstawie mapę na zamówienie. Wkrótce może się to jednak zmienić. - Tworzona jest aplikacja, dzięki której w czasie rzeczywistym będzie się tworzyła mapa rozkładu zanieczyszczenia - zaznaczył Nowicki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane