• rozwiń

Przegląd prasy. Drogi znaczek dla samorządów. Przez brak konkurencji

Przegląd prasy. Drogi znaczek dla samorządów. Przez brak konkurencji
Foto: TVN 24 Foto: Drogi znaczek dla samorządów. Przez brak konkurencji

Miasta donoszą, że Poczta Polska radykalnie podniosła im ceny za swoje usługi. Stawki skoczyły nawet o 87 proc. To efekt braku konkurencji na rynku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szczecin podsumował, że ceny usług pocztowych wzrosną o 45 proc. Częstochowa twierdzi, że w jej przypadku mowa o zwyżkach rzędu 30-50 proc. Warszawa donosi o 30 proc. podwyżce. Największy wzrost odnotował Gdańsk. Tam średnia podwyżka wynosi ok. 87 proc.

Jak pisze "DGP", w tych samorządach kontrakty zdobyła Poczta Polska. Bywało, że nikt więcej do danego przetargu się nie zgłosił.

Poczta tłumaczy

Rzecznik PP Zbigniew Baranowski odpiera zarzuty o eliminowaniu konkurentów. - Rynek usług pocztowych w krajach UE jest rynkiem regulowanym. Działają na nim firmy pocztowe, tzw. operatorzy wyznaczeni, które świadczą usługi powszechne - mówi "DGP". Podwyżki to także efekt ostatnich zmian na rynku pocztowym. W 2015 r. Poczta Polska wygrała przetarg na tzw. operatora wyznaczonego świadczącego usługi powszechne. Przez kolejnych 10 lat wyłącznie PP będzie m.in. dostarczać przesyłki listowe do 2 kg, paczki na terenie kraju do 10 kg oraz za granicę do 20 kg.

Jak Poczta tłumaczy swoje działania? Jej rzecznik potwierdza, że to m.in. efekt wzrostu płacy minimalnej. - Utrzymanie szerokiej sieci placówek pocztowych, skrzynek nadawczych oraz obsługa klientów przez kilkadziesiąt tysięcy pracowników wiążą się z podnoszeniem znacznych kosztów - przekonuje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcin_szulc1pyp
Bardzo ważne zdanie" Jej rzecznik potwierdza, że to m.in. efekt wzrostu płacy minimalnej" I to robi nie tylko PP. Ludzie się cieszą a realnie zostanie im mniej w kieszeniach.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Vars
Polska Poczta miała lata na przygotowanie struktur do wejścia na rynek konkurencji w UE. W sąsiednim kraju kurierzy ciągną przyczepy największego operatora pocztowego, nikomu nie dało w Polsce to nic do myślenia. Poczta dostarczana jest tam również w soboty. Jakie krajowe usługi pocztowe takie na nie zapotrzebowanie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
objektywny
Jezeli jakas dzialalnosc jest nierentowna, co robimy?, podnosimy ceny a jezeli komus sie nie podoba, moze rozwozic korespondencje osobiscie. Tak to jest urzadzone.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane