• rozwiń

Temat: Motoryzacja

1,5 mld zł na chodniki, ronda i światła. Drogowe inwestycje w 2019 roku

Szerzej z Warszawy do Łodzi. Trzeci pas na A2 coraz bliżej Odtwórz: Szerzej z Warszawy do Łodzi. Trzeci pas na A2 coraz bliżej
Szerzej z Warszawy do Łodzi. Trzeci pas na A2 coraz bliżej "Źródło: tvn24"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza przeznaczyć w tym roku około 1,5 miliarda złotych na przebudowę i poprawę bezpieczeństwa na istniejących odcinkach dróg krajowych. Do końca roku zostanie ogłoszonych blisko 190 przetargów - poinformowano w komunikacie.

GDDKiA wskazała, że "w ramach ogłaszanych przetargów drogowcy będą prowadzić działania inżynieryjne przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa ruchu".

Chodzi o wymianę nawierzchni, przebudowę skrzyżowań, budowę rond, sygnalizacji świetlnej, a także wytyczenie wysepek oraz optyczne zwężenie jezdni. To tak zwane małe inwestycje.

"GDDKiA dba nie tylko o kierowców, ale również o pieszych i rowerzystów. Dlatego w ramach prowadzonych w tym roku postępowań w wielu miejscach zbudowane będą chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane będą przejścia dla pieszych, ustawione zostaną ogrodzenia w celu ochrony pieszych i oddzielenia ich od jezdni, powstaną drogi rowerowe" - dodano. Pojawią się również nowe przejścia dla pieszych i kładki nad drogami.

Lista inwestycji

GDDKiA poinformowała, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zostaną ogłoszone przetargi między innymi na rozbudowę odcinka drogi krajowej numer 21 na odcinku od Słupska do Ustki, co poprawi dojazd na wybrzeże.

Postępowania będą ogłoszone również na rozbudowę blisko 52 kilometrów drogi krajowej numer 65 na odcinku Kowale Oleckie - Olecko - Gąski - Ełk - Nowa Wieś Ełcka - granica województwa, 17 kilometrów drogi krajowej numer 74 na odcinku Gorajec - Szczebrzeszyn w województwie lubelskim.

Przetargi będą dotyczyły również przebudowy skrzyżowania drogi krajowej 82 z drogami gminnymi (ulicami: Dębową i Świerkową) w miejscowości Turka wraz z podłączeniem do węzła Lublin Tatary na obwodnicy Lublina w ciągu drogi ekspresowej S17 w województwie lubelskim. Ponadto zbudowanych zostanie 10 zatok autobusowych wraz z chodnikiem na drodze krajowej numer 16 w miejscowości Grzegorze i Prawdziska, na drodze krajowej numer 58 w miejscowości Kaliszki, na drodze krajowej numer 57 w miejscowości Ciemna Woda i Lutry w województwie warmińsko-mazurskim.

Przebudowane zostanie również skrzyżowanie w województwie wielkopolskim w ciągu drogi krajowej numer 10 z drogą powiatową w miejscowości Śmiłowo.


Szybsza weryfikacja ofert

Podkreślono, że w nowo ogłaszanych przetargach będą stosowane nowe standardy i rozwiązania, których celem jest skrócenie procedury wyboru wykonawców. W tym miejscu wymieniono między innymi kryteria oceny ofert, niezależne od warunków udziału w postępowaniu.

"To pozwoli na korzystanie z procedury odwróconej w postępowaniach przetargowych w sposób dużo bardziej efektywny niż dotychczas" - wskazano.

Procedura odwrócona polega na ocenie w pierwszej kolejności samych ofert.

"Wszyscy wykonawcy są zobligowani do złożenia jedynie wstępnych oświadczeń o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, w tym niepodleganiu wykluczeniu. Weryfikacja podmiotowa, przed wyborem oferty najkorzystniejszej, na podstawie wszystkich przedłożonych dokumentów, dotyczy szczególnie tego wykonawcy, którego oferta zostanie najwyżej oceniona" - wyjaśniono w komunikacie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane