• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Rewolucja" w dostarczaniu listów z urzędu

Okoński o e-dowodach Odtwórz: Okoński o e-dowodach
Okoński o e-dowodach

Doręczenia elektroniczne to rewolucja w dostarczaniu pism urzędowych - tak przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o e-doręczeniach oceniło Ministerstwo Cyfryzacji.

Projekt ustawy wprowadza doręczenie elektroniczne jako kanał wymiany korespondencji obywatela z podmiotem publicznym. E-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. "Będzie to szybki i wygodny sposób komunikowania się obywateli z urzędami" - zapewnia Centrum Informacyjne Rządu w wydanym we wtorek komunikacie.

Jak wyjaśnia dodatkowo resort cyfryzacji, jeśli ustawa wejdzie w życie, osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą mogły odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędu bez konieczności chodzenia na pocztę. "To będzie rewolucja w doręczeniach" - ocenia, cytowany w komunikacie, minister cyfryzacji Marek Zagórski.

"Osobom, które będą chciały korzystać z tradycyjnej papierowej korespondencji, pozostawiamy oczywiście taką możliwość" – dodaje.

Ministerstwo wyjaśnia, że aby korzystać z możliwości elektronicznego otrzymywania i wysyłania korespondencji do urzędu, trzeba będzie posiadać adres do doręczeń.

"Nasz adres zamieszkania w świecie cyfrowym będzie przechowywany w specjalnie na te potrzeby stworzonym nowym rejestrze, tzw. bazie adresów elektronicznych" - czytamy w komunikacie MC.

"Obywatel czy przedsiębiorca, korzystający z publicznej usługi operatora wyznaczonego, będzie miał do niej dostęp ze strony gov.pl" - dodano.

Usługa publiczna będzie darmowa

Jak stwierdza resort cyfryzacji, "publiczna usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa".

Świadczona będzie przez operatora wyznaczonego, którym obecnie jest Poczta Polska. To ona miałaby wyłączność na obsługę urzędowych e-doręczeń do końca 2025 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane