• rozwiń

Temat: Rząd Ewy Kopacz

Dopłaty z programu "Rodzina na Swoim" do 2020 roku. Co później?

Dopłaty z programu "Rodzina na Swoim" do 2020 roku. Co później?
Foto: tvn Foto: Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Rodzina na Swoim" będzie kontynuowany do 2020 r. – poinformowała Dorota Bortnowska z Departamentu Mieszkalnictwa MIR

Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Rodzina na Swoim" będzie kontynuowany do 2020 r. – poinformowała Dorota Bortnowska z Departamentu Mieszkalnictwa MIR. Do programu nie mogą już przystępować nowi beneficjenci, ale dopłaty dla dotychczasowych będą wypłacane.

We wtorek dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa MIR Dorota Bortnowska wzięła udział w II Polskim Kongresie Prawa Budowlanego i Nieruchomości 2015 zorganizowanego w Warszawie przez Instytut Allerhanda. Podczas swojego wystąpienia poinformowała, że roczne z dopłaty dla beneficjentów rządowego programu „Rodzina na Swoim” będą wynosić około 500-600 mln zł rocznie i mają maleć wraz z wygaszaniem programu. W sumie, jak dodała, w ramach programu „RnS” banki udzieliły od 2007 do początku 2013 r., czyli przez cały okres trwania programu, 191,7 tys. kredytów na łączną kwotę 34,9 mld.

Będą kolejne programy?

Bortnowska zapewniła, że choć program „Rodzina na Swoim” został zastąpiony przez inny rządowy program wsparcia mieszkalnictwa – „Mieszkanie dla Młodych”, to dopłaty w ramach tego pierwszego, wygaszanego programu będą kontynuowane jeszcze przez pięć lat. Po tym okresie program zostanie wygaszony.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Bogusław Białowąs z państwowego banku BGK, co roku ulegać będzie zmniejszeniu pula kredytów objętych dopłatami. W 2015 i 2016 r. będzie wygasać ok. 10 tys. dopłat do kredytów. - Od 2017 r. liczba kredytów będzie się zmniejszać w sposób bardziej widoczny. Wynika to z faktu, że w pierwszych dwóch latach funkcjonowania programu "RnS" zawieranych było zdecydowanie mniej umów niż w latach późniejszych - wyjaśnia Białowąs.

Bortnowska dopytywana przez PAP, czy po 2020 r. - gdy skończą się dopłaty państwa w ramach programu „Rodzina na Swoim” (jednocześnie w 2018 r. zakończony zostanie program „MdM”) – są już planowane kolejne rządowe programy wsparcia mieszkalnictwa, oceniła, że „odpowiedź na to pytanie byłaby dziś przedwczesna”. Przypomniała, że na 2017 r. jest zaplanowana ocena rządu skutków działania programu „Mieszkanie dla Młodych” i także od tej oceny zależy, jakie decyzje dotyczące wspierania mieszkalnictwa podejmie rząd.

Program "Rodzina na swoim" wszedł w życie w 2006 roku, a pierwsze umowy zostały zawarte w 2007 roku. Nabór do programu „Rodzina na Swoim” został zakończony z końcem 2012 r. Wnioski w sprawie dopłat były jeszcze rozpatrywane po rozpoczęciu 2013 r. Celem programu była pomoc państwa w zakupie własnego mieszkania osobom nieposiadającym nieruchomości. Państwo finansowało i dla trwających umów nadal finansuje około połowy odsetek płaconych przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu na jej zakup. Program obejmował zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane