• rozwiń

Temat: Gospodarka

Sypią się kary za podrabiane "domowe" produkty

Sypią się kary za podrabiane "domowe" produkty
Foto: Shutterstock Foto: Grzywny zaczynają się od 500 zł, a kończą na pięciokrotnej wysokości obrotu w danym punkcie

Za utrwalacze w produktach, które mają w nazwie "domowe", wysokie grzywny płacą handlowcy. Wlepia je Inspekcja Handlowa - pisze "Rzeczpospolita".

Takie produkty wcale nie są domowe czy babcine. Klienci są wprowadzani w błąd w czasie sprzedaży – wskazuje Helena Uścińska z Wojewódzkiego Inspektoratu IH w Warszawie.

Za co?

W ich składzie są substancje konserwujące czy aromaty, np. glutamin sodu, jakich w domu się nie dodaje – mówi Uścińska. A przecież mogą je chcieć kupić alergicy czy matki dla małych dzieci - zauważa.

Według ustawy o jakości handlowej artykułów rolnych za złe oznaczenie produktu i wprowadzenie go do obrotu IH może ukarać handlowców, hurtowników czy producentów. Oznacza to, że inspektorzy mogą nałożyć grzywnę w czasie swojego postępowania, jeśli odkryją, że skład takich produktów jest inny niż domowy.

Jakie kary?

Grzywny zaczynają się od 500 zł, a kończą na pięciokrotnej wysokości obrotu w danym punkcie. Jak tłumaczy Uścińska, wszystko zależy od stopnia zawinienia i szkodliwości czynu. Przyznaje jednak, że grzywny nakładane na handlowców nie są zbyt częste.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zangaohz
To nie handlowcy ustalają nazwy, tylko producenci. Jak producent w nazwie użyje "domowy", to co ma zrobić handlowiec.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane