• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Nowy fragment "ekspresówki". Szybciej z Wrocławia do Poznania

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? Odtwórz: Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? "Źródło: tvn24bis.pl"

Niemal 20-kilometrowy odcinek trasy ekspresowej S5 - od Korzeńska do węzła Krościna - został w poniedziałek oddany do ruchu. To pierwsza część dolnośląskiego fragmentu "ekspresówki" łączącej Wrocław z Poznaniem.

Jak powiedział podczas uroczystości oddania trasy do użytku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, S5 to inwestycja ważna z punktu widzenia gospodarczego rozwoju kraju.

- Dziś w realiach XXI wieku atrakcyjnym terenem gospodarczo i cywilizacyjnie jest teren dobrze skomunikowany z systemem dróg, z systemem transportu kolejowego, z systemem transportu lotniczego - mówił Adamczyk.

Dodał, że trasa S5 to kolejne przedsięwzięcie, które umożliwia połączenie autostrady A4 z autostradą A2 i dalej na północy z autostradą A1. - To połączenie południowo-zachodniej Polski z Wielkopolską, to połączenie przez Wielkopolskę z tymi odcinkami dróg, które zostały już skierowane do realizacji, w tym drogą ekspresową S11 - mówił.

Przed czasem

Otwarty w poniedziałek niemal 20-kilometrowy odcinek trasy S5 łączy miejscowość Korzeńsko na granicy województw dolnośląskiego i wielkopolskiego z węzłem Krościna.

Jak podkreśliła szefowa dolnośląskiego oddziału GDDKiA Lidia Markowska, oddana do użytku trasa to niemal 15-kilometrowy odcinek wybudowany przez konsorcjum firm Budimex - Strabag oraz dwukilometrowa część trasy drugiego fragmentu drogi wybudowana przez firmę Dragados. - Co warto podkreślić, inwestycje te zakończono przed czasem - powiedziała Markowska.

Na oddanym odcinku drogi powstały trzy węzły oraz 14 obiektów mostowych. Największy z mostów wybudowano nad rzekami Barycz i Młynówka oraz linią kolejową Wrocław - Poznań. Most ma ponad 740 metrów i dwie oddzielne estakady dla każdej jezdni drogi ekspresowej.

Kolejne odcinki

Budowa kolejnych dwóch odcinków S5 w województwie dolnośląskim ma się zakończyć w grudniu. Łącznie trasa - od granicy województwa do Wrocławia - będzie liczyć 50 kilometrów. Umowę z wykonawcami podpisano w trzecim kwartale 2014, a całość dolnośląskiego odcinka S5 będzie kosztować prawie 1,9 mld zł. Ponad 900 mln zł z tej kwoty to środki unijne.

Dyrektor GDDKiA Krzysztof Kondraciuk powiedział, że cała S5 będzie liczyć 360 kilometrów i połączy Wrocław z Poznaniem, Bydgoszczą i docelowo Gdańskiem. Całość trasy będzie przejezdna prawdopodobnie w 2019 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane