• rozwiń

Dokumenty w weekend w TVN24 BiS

Foto: EPA/YOUSSEF BADAWI/PAP Foto: Syria jest niszczona wojną od pięciu lat

W weekend na antenie TVN24 BiS jak zwykle nie zabraknie ciekawych dokumentów. Zabierzemy widzów m.in. do Australii, Grecji i Francji. Opowiemy, czym jest crowdfunding i jak wygląda życie w ogarniętej wojną Syrii.

SOBOTA, 9.04

08.00 Podróże z pasją: Queensland
Zabieramy widzów w daleką podróż. Znajdziecie tu zdrową porcję historii i kultury, przygodę i szczyptę egzotyki. Od najważniejszych europejskich krajów, takich jak Niemcy i Anglia, po dziką Australię i Półwysep Arabski. Przemierzamy świat w poszukiwaniu nowych doświadczeń!

 

09.00 Santorini: Perła wśród Mórz
W Grecji, pośród przepięknych wysp, jedna szczególnie przykuwa uwagę: Santorini. Jej mieszkańcy zawsze żyli pod groźbą erupcji wulkanu, ale z czasem nauczyli się oswoić lęk i korzystać z jego uroków.


13.00 Stephen Fry: z Salwadoru do Gwatemali
Stephen Fry rozpoczyna przygodę na amerykańskim podwórku – poprzez Meksyk i całą Amerykę Środkową, aż do Panamy na granicy z Ameryką Południową. Zwiedza kraje najbardziej niebezpieczne, ale oszałamiająco piękne. Pokazuje piaszczyste plaże, nieokiełznane wulkany, ale również kartele narkotykowe, republiki bananowe i zapomniane wojny domowe toczone w tej części kraju.


17.00 Finansowa rewolucja
Crowdfunding jest jednym z najbardziej znaczących przedsięwzięć społecznych w ostatnich dziesięcioleciach. To demokratyzacja kultury, innowacji, a także sposób prowadzenia działalności. Film śledzi starania trzech niezależnych artystów, którzy docierają do tłumu, aby zmienić swoje życie na zawsze.

 

20.00 Innowacyjne państwo (premiera)

Komputery osobiste i smartfony przekształciły już nasze społeczeństwo. Postacie takie jak współzałożyciele Apple -  Steve Jobs i Steve Wozniak - są powszechnie opisywane jako bogowie-innowatorzy technologii. Film dokumentalny Smart State stawia inną tezę. Nie przypisuje sukcesów technologicznych, konkretnym postaciom.

Choć figuranci przemysłu technologicznego tacy jak Jobs i Wozniak, są kreowani na agresywnych marketingowców i innowatorów - większość zaawansowanych technologii  które wprowadzili na rynek, było wynikiem pomysłowości w sektorze publicznym.

Pomysł umieszczenia aparatu fotograficznego w telefonie był sponsorowany przez Departament Stanu USA i okazał się szczególnie przydatny na wojnie. Technologia GPS była również pozostałością po konflikcie, a jej wynalazek sięga czasów zimnej wojny. Każda z innowacji technologicznych, w tym Bluetooth, internet, WiFi, ekran dotykowy i aktywacja głosowa, znalazły swoje korzenie w sektorze publicznym.

 

21.00 Ewa Ewart poleca (premiera): Kobiety w pułapce Zina

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą aby świat postrzegał je jako kraina słońca i możliwości. Lecz dla wielu wrażliwych kobiet, rzeczywistość może być bardzo różna.

W Emiratach za seks pozamałżeński  kobieta może wylądować w więzieniu. Najczęściej lądują w nim   imigrantki, pracujące w zamożnych domach. Niektóre są skazane za dobrowolne związki, inne są ofiarami gwałtów.

W tym filmie, trzy kobiety opowiadają swoje poruszające historie. Ujawniają, że często kobiety w ciąży i matki, są najbardziej narażone.

Dla władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich , to wielki dylemat: jak one zrównoważyć prawa szariatu i prawa swoich pracowników?

 

21.40 Ewa Ewart poleca: Uchodźcy

Przechodzą sześć tysięcy mil pustyni i morza, by dotrzeć do Europy. Podróżują same, poprzez jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg. Niektóre z nich mają dopiero 7 lat.

Dziennikarz Paul Kenyon spotyka dzieci w miejscu do którego dążą, na pograniczu Sudanu i Erytrei, gdzie w każdym miesiącu, cztery tysiące migrantów z Afryki,  próbują uciec do „lepszego świata”.

Paul dostaje się do obozów dla uchodźców, oraz sudańskich patroli granicznych. Odkrywa przerażającą ilość samotnych dzieci. Niektóre z nich są rekrutowane przez gangi handlu ludźmi, ponieważ są zbyt małe, aby być ścigane przez władze europejskie.

Poznajemy 15 latka, który pilotował statkiem po Morzu Śródziemnym z prawie 200 imigrantami na pokładzie. Szokujący, wstrząsający, wzruszający. Obejrzyj razem z nami.

 

NIEDZIELA, 10.04

09.00 Podróże z Pasją: Wybrzeże Kimberley


10.00 Lazurowe Wybrzeże: Francuski raj
Od plaż w Saint-Tropez, poprzez festiwal filmowy z Cannes po kasyna w Monte Carlo. Na Riwierze Francuskiej tryska luksus, przepych i dolce vita. Zwiedzimy restauracje, hotele, muzea, ogrody i porty – gdzie roi się od ludzi nie tylko bogatych, ale przede wszystkim twórczych, rzemieślników z niezwykłym talentem.

 

11.15 Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur
Singapur – miejsce egzotycznych wrażeń, gdzie musisz zjeść, zobaczyć i zrobić wiele niesamowitych rzeczy. Badamy ten fascynujący kraj z każdego kąta, oferując najlepsze porady wokół tego, jak spędzić tu czas. Ponieważ mieszkańcy wiedzą najlepiej, więc to ich będziemy prosić o rady. Zwiedź z nami!

 

17.25 Amerykańskie bezdroża, cz.3
Stany Zjednoczone Ameryki słyną z ogromnych i niekończących się autostrad, symboli amerykańskiego snu. Opuścimy główne drogi i będziemy trzymać się krętych dróg krajowych, każdej z własnym charakterem, które wydają się mieć duszę. Są to trasy, ustanowione przez ludzi w dążeniu do czegoś: lepszego życia, wizji, snu. Każdy 45-minutowy odcinek zajmuje się drogą, która przecina historię Nowego Świata, czasem łącząc kilka stanów.

 

20.00 Dolina Krzemowa projektuje świat.

Dolina Krzemowa to jeden z najbardziej wpływowych regionów na świecie.

Region w których zatopione jest więcej wiedzy niż w Waszyngtonie, Wall Street czy Brukseli. To właśnie tam rozwija się cyfrowa rewolucja która będzie wpływała na kształt naszej przyszłości.

Rewolucja która zyskała swój kształt dzięki programistom, innowatorom i inwestorom z Doliny Krzemowej. To oni mają wiedzę, możliwości i pieniądze, by przyglądać się przedsiębiorstwom i możliwościom ich przemiany i innowacji.

Film wkracza w świat tych przemian, chcąc spojrzeć na świat oczami tych którzy widzą cyber - przyszłość.  Jak wygląda ich wymarzone społeczeństwo oraz kto będzie mógł być jego częścią?

 

21.00 Ewa Ewart poleca: Wojna nienawiści
Tysiące młodych ludzi z Europy niedawno przystąpiło do ​​religijnego ruchu Salafi. Wielu z nich nawet ruszyło do walki w Iraku i Syrii. Przyjrzymy się ich pochodzeniu i motywom. Ruch Salafi jest najszybciej rozwijającą się grupą religijną w Europie. Tysiące młodych ludzi dołączyło do ruchu w poszukiwaniu sensu, społeczności, ale także przemocy.

 

22.00 Ewa Ewart poleca: Mój brat terrorysta
Filmowiec Robb Leech próbuje zrozumieć w jaki sposób jego przyrodni brat - biały chłopiec z klasy średniej w Weymouth - stał się terrorystą. 2010 rok Robb spędził na filmowaniu swojego brata, po tym jak po odwrócił się od świata, w którym się wychował, aby stać się muzułmańskim fundamentalistą,, zwanym Salahuddin.

 

23.15 Ewa Ewart poleca: W Syrii Asada
Oczy świata są zwrócone na dziesiątki tysięcy uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Syrii – do Europy. Ale czym jest życie dla tych, którzy zostali w Syrii? Korespondent Martin Smith wnika do Syrii Asada , do obszarów kontrolowanych przez rząd, dostarczając niewiarygodnego materiału o ludziach żyjących w kryzysie wojennym.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane