• rozwiń

Dokumenty w święta na antenie TVN24 BiS

Foto: PAP / EPA/ STEFFEN SCHMIDT Foto: W święta w TVN24 BiS m.in. dokument o FIFA

W Wielkanoc na antenie TVN24 BiS ciekawe filmy dokumentalne. Odwiedzimy m.in. Niemcy, Grecję i Dubaj. Opowiemy o ociepleniu klimatu, FIFA i żywności w erze cyfrowej.

SOBOTA 26.03

8:20 OCIEPLENIE KLIMATU: PRZYPARCI DO MURU

 

9:15 OCIEPLENIE KLIMATU: BILANS

 

17:00 ŻYWNOŚĆ W ERZE CYFROWEJ - PREMIERA

Dbamy o to, by jeść więcej zdrowej i lokalnej żywności, więc rośnie zapotrzebowanie na takie produkty. Z pomocą przyjść może technologia. Farmerzy staną się inżynierami technologii. Nowoczesna produkcja żywności zależy od paliw kopalnianych, które są na wyczerpaniu. Jak wykarmimy globalną populację, która może liczyć 9 mld ludzi w 2050 roku? W Holandii, Belgii i Dolinie Krzemowej wykorzystuje się inteligentną technologię, by znaleźć rozwiązanie tego problemu. 
Dokument ukazuje, jak może wyglądać żywność przyszłości - np. w Limburgii sałata uprawiana jest w świetle LED. Sposób podobno jest szybki i skuteczny, a przy tym wymaga mniej nawozów i pestycydów.

 

20:00 W SIECI INFORMACJI

Wraz z gwałtownym pojawianiem się kolejnych urządzeń cyfrowych, w radykalny sposób zmienia się także ludzkie życie. Co dwa dni generujemy tyle danych, ile stworzono od zarania ludzkości aż do 2003 roku. Gromadzenie i analiza danych w czasie rzeczywistym pomaga rzucić wyzwanie największym problemom świata, takim jak: zanieczyszczenia, głód, choroby. Ujawnienie dokumentów Bezpieczeństwa Narodowego przez Edwarda Snowdena pokazało jak łatwo zdobyć najbardziej tajne dane na świecie.

 

21:00 EWA EWART POLECA: GRECJA - KOSZTOWNA PAMIĘĆ O ZMARŁYCH (PREMIERA)

Godny pochówek w Grecji, to obowiązek nałożony na bliskich. Kryzys spowodował, że rodzin nie stać na utrzymywanie i chowanie najbliższych. Codziennie na Greckich cmentarzach, przeprowadza się średnio 45 ekshumacji i 40 pochówków. Oznacza to, że aby pochować jedną osobę, trzeba ekshumować inną. Innym rozwiązaniem mogłaby by kremacja - jest bardziej ekonomiczna i rozwiązałaby problem braku miejsc na cmentarzach. Taki rodzaj pochówku jest jednak źle widziany przez Kościół.Dokument jest opowieścią o tradycji, która zmieniła się w kosztowny przywilej.

 

21:35 EWA EWART POLECA: WITAMY W NIEMCZECH (PREMIERA)

W 2015 roku kryzys emigracyjny wstrząsną całą Europą.  Wojna w Syrii utworzyła ciąg uchodźców napływających do Europy. Wielu z nich, kieruje się do Niemiec. Angela Merkel obiecała możliwość ubiegania się o azyl dla każdego z nich. Tymczasem Syryjczycy rozproszyli się po całych Niemczech.
Dokument snuje opowieść o jednym z miast na Wschodzie Niemiec, które totalnie się zmieniło po przybyciu uchodźców, a także o dwóch rodzinach, które doświadczyły tej przemiany.


NIEDZIELA 27.03

9:00 W SIECI INFORMACJI

 

10:00 PODRÓŻE Z PASJĄ: DUBAJ

The Bug Travel zabiera widzów w daleką podróż. Znajdziecie tu zdrową porcję historii i kultury,  przygodę i szczyptę egzotyki. Od najważniejszych europejskich krajów, takich jak Niemcy i Anglia, po dziką Australię i Półwysep Arabski. Przemierzamy świat w poszukiwaniu nowych doświadczeń!

 

11:15 APOLLO 17

Największy projekt technologiczny w historii ludzkości – Apollo został zainicjowany 25 maja 1961 roku przez Johna F. Kennedy’ego. Niestety, w 1972 roku, zaledwie dwa lata po wyprawie na Księżyc Neila Armstronga, NASA zostało zmuszone do rezygnacji ze swoich ostatnich trzech misji. Misja Apollo 17 była ostatnią misją człowieka na Księżyc. Udali się na nią astronauci NASA: Eugene Cernan, Harrison Schmitt i Ronald Evans. Ich poczynania zostały zapisane w książkach historycznych i uznane przez środowiska naukowe, ale nigdy nie otrzymały należnego publicznego uznania. Autorzy dokumentu dysponują nagraniami NASA i wywiadami z naukowcami, którzy pracowali nad programem Apollo w latach 60-tych i 70-tych. Dokument jest hołdem dla trzech astronautów i tysiąca mężczyzn i kobiet, którzy stali za nimi w ostatnich dniach programu Apollo w NASA.

 

17:00 AMERYKAŃSKIE BEZDROŻA

Stany Zjednoczone Ameryki słyną z ogromnych i niekończących się autostrad, symboli amerykańskiego snu. Opuścimy główne drogi i będziemy trzymać się krętych krajowych tras, z których każda ma swój charakter. Każdy 45-minutowy odcinek zajmuje się drogą, która przecina historię Nowego Świata, czasem łącząc kilka stanów. Każda  taka podróż odkrywa nowe tajemnice i daje nam wgląd utracone marzenia o Ameryce z innego wieku - przed przybyciem restauracji czy franczyzowych sieci moteli.

 

20:00 ŻYWNOŚĆ W ERZE CYFROWEJ

 

21:00 EWA EWART POLECA: SINGAPUR - NOWE OBLICZE EDUKACJI

 

22:00 EWA EWART POLECA: KOBIETY KTÓRE ZDRADZIŁY MAFIĘ

Dokument opowiada tragiczne historie kobiet mafiosów, które postanowiły zbuntować się przeciwko gangsterskim klanom, zadając poważny cios przestępczości zorganizowanej. Lea Garofalo (35 lat) udała się na policję ze szczegółami licznych zbrodni  jej męża, mafioso Carlo Cosco. W odwecie, Cosco porwał ją i zamordował, a ciało rozpuścił w kwasie. Maria Concetta Cacciola (31 lat) w sierpniu 2010 roku, po rozmowie z policją o zbrodniach rodziny mafijnej, wypiła butelkę kwasu. Próbowała uciec, ale bezskutecznie. Jej śmierć do dziś pozostaje tajemnicą. Giuseppina Pesce, córka szefa klanu Salvatore Pesce stała się świadkiem, pomagając umieścić niektórych członków jej rodziny za kratkami. W 'Ndrangheta, największej i najbardziej niebezpiecznej z włoskich mafii, kobiety nigdy nie dopuszczały się zdrad. Więzy krwi i przodków nadal trzymają wszystkich w ryzach. Lecz - jak pokazuje film - działania Lea, Marii Concetta i Giuseppiny  zapoczątkowały istotny i niebezpieczny precedens.

 

23:15 EWA EWART POLECA: GRECJA - KOSZTOWNA PAMIĘĆ O ZMARŁYCH

 

23:55 EWA EWART POLECA: WITAMY W NIEMCZECH

 

PONIEDZIAŁEK 28.03

07:30 PODRÓŻE Z PASJĄ: TAJWAN cz. 1

Zobacz z nami niesamowite miejsca od  Pacyfiku, do spektakularnych miejsc Vanuatu, Fidżi i Hawajów. Poznaj  smak Azji odwiedzając Koree Południową i Tajwan, a także wybierz się w podróż marzeń poprzez niesamowitą i zawsze popularną w Kanadę.

 

08:20 PODRÓŻE Z PASJĄ: TAJWAN  cz. 2

 

09:30 BACKLIGHT: WOJNA O ARKTYKĘ

Wydaje się, że mieszkańcy Północy cieszą się ze zmian klimatycznych. Tymczasem, eksperci alarmują, że jeśli ludzkość będzie kontynuowała swoje działania, lodowce w Arktyce stopnieją do końca 2040 roku. Skutkiem będzie zanikanie gatunków ryb i zwierząt, które dziś zamieszkują te tereny. Jesteśmy świadomi niebezpieczeństw związanych z topnieniem lodowców. Ale czy odkrywamy także i możliwości? Świat bez Arktyki i jej lodowców odkrywa nowe tereny do zbadania, które kryją za sobą m.in.: nowe szlaki transportowe, zasoby gazów i minerałów dotąd zamkniętych w lodowcach. To szansa dla inwestorów i firm. 

Dokument każe zupełnie inaczej spojrzeć na globalne ocieplenie - nie jako zagrożenie, ale nowe możliwości dla świata.

 

11:00 PODRÓŻE Z PASJĄ: KAKADU BILLABONG

 

12:20 KOSMICZNY ZŁOM - PREMIERA

W 2014 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna musiała przenieść się trzy razy, aby uniknąć śmiertelnego zderzenia z kosmicznymi śmieciami. Przeprowadzając wywiady ze świadkami, dokument ukazuje skalę problemu kosmicznych śmieci. Nasza planeta jest otoczona przez setki milionów kawałków złomu poruszających się 17 000 mil na godzinę. Teraz rząd Stanów Zjednoczonych inwestuje miliard dolarów, aby je śledzić. Firmy na całym świecie opracowują sposoby, na sprzątnięcie przestrzeni kosmicznej.

 

13:30 EWA EWART POLECA: SINGAPUR - NOWE OBLICZE EDUKACJI

 

15:00 APOLLO 17

 

17:00 FIFA, SEPP BLATER I JA - PREMIERA

Reporter Andrew Jennings  bada korupcję w światowym futbolu na przestrzeni ostatnich 15 lat. To właśnie on ujawnił przestępność w kierownictwie FIFA. Teraz, gdy piłka nożna przechodzi kryzys, Andrew znów wszedł na ścieżkę śledztwa, by sprawdzić jak funkcjonuje FIFA Seppa Blattera. Jego raporty obejmują wgląd w dochodzenia FBI. On sam stawia pytanie  – ile Katar musiał wydać, aby zabezpieczyć swój udział w World Cup 2022? Przekonuje, o obecności nowych dowodów na to, że Sepp Blatter cały czas wiedział o korupcji.

 

20:00 CAMP BASTION: BAZA ZA MILIARD DOLARÓW

Dokument przedstawia historię zespołu demontującego bazę brytyjskiej armii w Afganistanie, która przez osiem lat była potęgą brytyjskich i amerykańskich operacji wojskowych. Największa baza Wielkiej Brytanii od czasów II wojny światowej została całkowicie zamknięta. Twórcy filmu dotarli do kobiet i mężczyzn, którzy dokonywali demontażu polowego miasta, które jest większe niż wiele innych w Wielkiej Brytanii. Wyposażone w lotnisko, szpital, restauracji typu fast food. Miasteczko zostało śruba po śrubie rozmontowane i przesłane z powrotem na Wyspy.

 

21:00 ERA CZŁOWIEKA

Działalność człowieka oraz jego wpływ na planetę pokonały siły geologiczne, otwierając nową erę zwaną Anthropocene, czyli Erą człowieka. Rodzi się pytanie, jak cywilizacje w przeszłości rozwiązywały problemy środowiska i zmiany klimatu. Majowie, Wikingowie, Japończycy… Patrząc wstecz i porównując historyczne cywilizacje z naszą, możemy wyciągnąć inspirujące wnioski.

 

22:00 EWA EWART POLECA: KOŃ TROJAŃSKI KREMLA

Dokument stawia pytanie: czy wtargnięcie Rosji, największego eksportera gazu ziemnego na Ukrainę to posunięcie patriotyczne czy ekonomiczne? Geopolityczne śledztwo rzuca światło na problem, który dotyczy także przyszłości Europy, jak i NATO, która jest niejasna w obliczu polityki Putina. Według autorów filmu, Rosja wcale nie przygotowuje się do wojny zbrojnej. Sięga raczej po niekonwencjonalną broń, by zachować swój monopol na najważniejszym dla rosyjskiej gospodarki rynku - Europy.

 

23:00 EWA EWART POLECA: DŁUGA DROGA DO EUROPY

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane