• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"

Premier Morawiecki o programie Dobry start Odtwórz: Premier Morawiecki o programie Dobry start
Premier Morawiecki o programie Dobry start "Źródło: tvn24"

Program Dobry start ma być kontynuowany w kolejnych latach. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy w tej sprawie.

Po raz pierwszy program Dobry start objął uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018-2019. Świadczenie było wówczas wypłacane na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Teraz wypłata ma się odbywać na mocy ustawy.

"Uregulowanie prawa do świadczenia dobry start w ustawie zapewni stabilizację tego świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" - wskazano w uzasadnieniu.

Tak jak dotychczas, rodzinom przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie Dobry start wynoszące 300 złotych na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia. Projekt przewiduje, że świadczenie będzie przysługiwać także na uczniów szkół dla dorosłych, w tym policealnych.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Minister rodziny Elżbieta Rafalska w lutym informowała, że program Dobry start w roku szkolnym 2018-2019 cieszył się dużym zainteresowaniem i skorzystało z niego około 3,1 miliona rodzin i ponad 4,4 miliona dzieci.

Dobry start

Świadczenie będzie wypłacane niezależnie od dochodu rodziny. Przyznawanie i wypłata będzie zadaniem gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - powiatu.

Wnioski o wypłatę świadczenia Dobry start z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2019-2020 drogą tradycyjną będzie można składać od 1 sierpnia, zaś elektronicznie od 1 lipca. Jeśli kompletny wniosek będzie złożony w lipcu lub sierpniu, wówczas świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do końca września (a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego).

W przypadku wniosków składanych później, świadczenie będzie wypłacane w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Zmiany w alimentach

Projekt przewiduje też kilka zmian w ustawach związanych z systemami wsparcia rodzin.

Zaproponowano podwyższenie do 900 złotych kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego od października 2020 roku. Poprzednia zmiana w tym zakresie, polegająca na podwyższeniu tego kryterium do 800 złotych na osobę w rodzinie, została wprowadzona w ubiegłym roku i będzie miała zastosowanie przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres rozpoczynający się od 1 października 2019 roku.

Jednocześnie projekt przewiduje rozszerzenie katalogu dochodów nieopodatkowanych, składających się na dochód rodziny uprawniający do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego o stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków budżetu państwa.

"Zmiana ta ma na celu usunięcie nieuzasadnionej preferencji polegającej na niewliczaniu do dochodu rodziny stypendiów dla bezrobotnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy w stosunku do stypendiów dla bezrobotnych finansowanych ze środków UE, które składają się na dochód rodziny" - wskazano w uzasadnieniu.

Zaproponowano również wprowadzenie regulacji, które jednoznacznie będą wskazywały, że nie usuwa się z Biur Informacji Gospodarczej informacji o długach dłużników alimentacyjnych wobec skarbu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, dopóki długi te nie zostaną na rzecz skarbu państwa spłacone.

Projekt doprecyzowuje też, że odpowiedzialność pracodawcy w przypadku bezumownego zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego lub wypłacania mu wynagrodzenia "pod stołem", skutkująca zwiększoną kwotą grzywny, ograniczona jest do przypadków pracowników ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie regulacji stanowiącej, że Krajowym Rejestrze Zadłużonych ujawnieni będą zarówno dłużnicy, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych, jak i dłużnicy wobec których toczy się egzekucja należności budżetu państwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AntyKonus
Jak tak dalej będzie szalała inflacja to to 300 nie starczy na piórnik
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdzichkom1
to na przekór nauczycielom. na to jest kasa dla nauczycieli nie
 • 4
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dojna_zmiana
Ta kasa i tak wróci do Nauczycieli w postaci korepetycji. Im gorsza szkoła tym Nauczyciele zarobiąwięcej na korepetycjach. To tak jak ze służbą zdrowia. Kto musi się leczyć robi to prywatnie bo leczenia na NFZ może nie przeżyć. Taka jest polityka tego państwa.
 • 0
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane