• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Ministerstwo ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod urzędy, które będą wypłacać 300 plus

300 plus. Kiedy otrzymamy pieniądze? Odtwórz: 300 plus. Kiedy otrzymamy pieniądze?
300 plus. Kiedy otrzymamy pieniądze? "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod instytucje realizujące świadczenie z programu "Dobry start", nazywane też 300 plus. Od 1 lipca drogą elektroniczną można składać wnioski o wypłatę świadczenia.

Ministerstwo rodziny zaleca ostrożność i przestrzega przed oszustami. "Ci bowiem mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta w celu dokonania przelewu świadczenia lub kliknięcia w link" - podkreślił resort.

MRPiPS przypomina, że realizatorzy programu nie wysyłają wiadomości. "Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie »Dobry start« nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link" - zwrócono uwagę.

Resort zaznaczył, że osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. "Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście. Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu" - napisano.

Sto tysięcy wniosków

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Bartosz Marczuk poinformował w poniedziałek, że złożono już ponad 100 tys. wniosków o wypłatę 300 zł z programu.

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje, niezależnie od dochodu, na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

Wnioski o 500 plus

Od 1 lipca można również składać wnioski online o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Jak poinformowało MRPiPS, złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia.

Świadczenia z programu "Dobry start" mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu "500 plus". Nie przysługują jednak "z urzędu". Termin składania wniosków upływa 30 listopada. "Jeżeli złożymy wnioski wcześniej, mamy szansę na to, że otrzymamy te pieniądze znacznie wcześniej" - zaznaczyła minister.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane