• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dobra praca, wysoka pensja. W tych branżach zarobisz najwięcej

Dobra praca, wysoka pensja. W tych branżach zarobisz najwięcej
Foto: sxc.hu Foto: W których zawodach zarobisz najwięcej?

Informatyka, motoryzacja i nowe technologie, logistyka - między innymi w tych sektorach jest największe zapotrzebowanie na pracowników. Wiele z nich gwarantuje nie tylko zatrudnienie, ale także atrakcyjne wynagrodzenie już na starcie - wynika z analizy Work Service.

Najnowsze statystyki GUS pokazują, że wyższe wykształcenie przestało być gwarantem zatrudnienia. W styczniu liczba bezrobotnych absolwentów wyniosła 90,8 tys., co stanowiło ponad 4 proc. ogółu bezrobotnych.

Z kolei w I kwartale 2014 r. liczba osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym wyniosła 254 tys., a w przypadku osób z ukończoną edukacją w szkole średniej ogólnokształcącej, odnotowano 230,2 tys. osób bez zatrudnienia.

- Od lat obserwujemy zjawisko masowego kształcenia na uczelniach wyższych i niewłaściwie zaplanowanych karier. Abiturienci najczęściej nie są pewni jak ma wyglądać ich przyszłe zawodowe życie. Idą na studia po dyplom, zamiast po konkretną wiedzę czy zawód – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

I dodaje: - W efekcie zdobyte wykształcenie często nie znajdują zastosowania w planach pracodawców. Skutek jest oczywisty – utrzymujące się bezrobocie wśród młodych, brak perspektyw na solidną i satysfakcjonującą pracę. Dlatego ważne jest, by przy planowaniu zawodowej ścieżki uwzględniać aktualne trendy i prognozy dotyczące rynku pracy.

Najchętniej wybierane

Work Service podkreśla, ze według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego najczęściej wybierane kierunki studiów w roku akademickim 2014/2015 to kolejno informatyka, prawo, zarządzanie, ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość, automatyka i robotyka, psychologia, czy pedagogika. Podobnie 10 najpopularniejszych kierunków wyglądało w poprzednim roku i można się spodziewać, że ten trend utrzyma się w nadchodzącym roku.

Szukają i szukają

Z analizy wynika, że informatyka jest nie tylko najczęściej wybieranym kierunkiem studiów w ostatnich latach, ale jednocześnie branżą o największym popycie na pracowników. Co więcej, deficyt na pracowników tej branży wzrasta. Z danych Work Service duże zapotrzebowanie na specjalistów można zaobserwować w logistyce, a także w energetyce i technologiach odnawialnych.

Niedoceniane przez młodych są także zawody związane z opieką czy medycyną, które również mogą zapewnić atrakcyjne wynagrodzenie - czytamy.

Oto szczegółowe zestawienie 10 sektorów, w których jest największy deficyt pracowników:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
celek20
No ciekawe kto będzie produkował może politycy bo reszta ucieknie pracować za normalne pieniądze gdzie indziej. Państwo zaczyna produkować kasty nierobów chcących być za nasze pieniądze kimś lepszym niż my ciężko pracujący i wyzyskiwani finansowo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane