• rozwiń

PZU Zdrowie stawia na własne placówki. Ambitne plany

PZU Zdrowie stawia na własne placówki. Ambitne plany

Do 2020 r. PZU Zdrowie chce mieć 40 własnych placówek medycznych – poinformował we wtorek w Katowicach prezes spółki Paweł Kacprzyk. W Katowicach otwarto właśnie pierwszą placówkę w tzw. pełnym brandingu PZU Zdrowie. Spółka ma już 30 własnych przychodni, współpracuje też z ok. 1700 innymi podmiotami.

-

To pierwsza placówka, która jest w pełni zaprojektowana od samego początku przez PZU Zdrowie. To była pusta przestrzeń, którą my wymyśliliśmy - od gabinetu lekarskiego, przez punkty pobrań, modele recepcji, korytarze, oznakowanie, sposób wizualizacji, po to, żeby zobaczyć, jak nasze pomysły będą przyjęte zarówno przez pracowników, jak i pacjentów. To placówka testowa, modelowa. Na bazie zebranych przez najbliższych sześć miesięcy opinii będziemy ewentualnie modyfikowali nasz layout i później uruchamiamy cały plan remontów – powiedział prezes Kacprzyk podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Przychodnia w centrum Katowic przyjmuje pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (lekarz rodzinny, pielęgniarka środowiskowa, alergologia, gastrologia, neurologia, okulistyka, laryngologia dziecięca, stomatologia), ale też na warunkach komercyjnych lub w ramach tzw. grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. W sumie w placówce jest kilkanaście poradni specjalistycznych.

Dwie grupy pacjentów

- Każdy może przyjść, złożyć tu deklarację POZ, w ramach NFZ. Generalnie większość placówek należących do PZU to placówki, które mają kontrakty z NFZ, obsługują jednocześnie pacjentów komercyjnych. Ci pacjenci komercyjni to dwie grupy – pierwsza grupa to pacjenci, którzy wykupują sobie indywidualne konsultacje lekarskie, a druga grupa to ubezpieczeni – tacy, którzy mają w ramach opieki medycznej wykupywanej przez zakłady pracy grupowe ubezpieczenie zdrowotne wykupione w PZU – wyjaśnił prezes Kacprzyk.

Spółka PZU Zdrowie powstała dwa lata temu do przeprowadzenia projektów akwizycyjnych. - Mamy ponad 300 mln zł zarezerwowanych na akwizycję i generalnie nasz rozwój w placówkach medycznych ma się opierać na akwizycjach, czyli przejmowaniu podmiotów już działających na rynku i otwieraniu własnych placówek, zupełnie od zera, tam, gdzie nie możemy danej placówki kupić – dodał prezes.

Tysiące chętnych

Jeszcze w ubiegłym roku rozważano inwestycje w szpitale, ale ustawa o dekomercjalizacji szpitali – jak mówił Kacprzyk – zamyka teraz takiemu inwestorowi jak grupa PZU możliwość udziału w takich projektach.

Jak poinformował, grupa ubezpieczonych w PZU Zdrowie w ramach tzw. grupowego ubezpieczenia zdrowotnego przekroczyła na koniec czerwca ponad 500 tys. osób. - Dla tych 500 tys. osób - a już jest ich na pewno więcej - realizujemy ponad 150 tys. wizyt miesięcznie, czyli to jest liczba konsultacji, które spółka PZU Zdrowie SA zamawia i kontraktuje w zewnętrznej sieci świadczeniodawców. W takiej skali uzasadnienie dla budowy własnej sieci zaczyna być coraz bardziej racjonalne – ocenił.

Jak wyjaśnił, sieć własnych placówek nie ma służyć zabezpieczeniu wszystkich konsultacji, które spółka będzie realizować na rzecz ubezpieczonych; zdecydowaną większość usług medycznych chce wciąż kontraktować w placówkach zewnętrznych.

- Sieć własna służy kilku celom. Po pierwsze - chcemy mieć realne doświadczenie w medycynie, a nie być tylko ubezpieczycielem, który kupuje usługi i płaci faktury. Po drugie - posiadając placówki własne mamy realną możliwość patrzenia, co się w tej medycynie zmienia i jakie w związku z tym produkty ubezpieczeniowe powinny być wprowadzane na rynek – tłumaczył.

Bilans na plusie

Kacprzyk zapowiedział, że PZU Zdrowie chce utrzymać współpracę z ok. 1700 placówek, pracuje jednak na tym, by wybrać z tej grupy kilkaset, które będą preferowanymi dostawcami – to tam będą w pierwszej kolejności kierowani pacjenci, z nimi będą budowane programy współpracy.

PZU Zdrowie planuje przeprowadzić remonty we własnych 30 placówkach do połowy 2018 r. W przypadku mniejszych, takich jak ta w Katowicach, koszt jest szacowany na 1 mln zł, w większych przychodniach może pochłonąć 3 mln zł. Jak poinformował prezes, wszystkie 30 placówek PZU Zdrowie ma dodatni wynik finansowy.

 

W przychodniach od początku roku recepty wypisują także pielęgniarki:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane