• rozwiń

Cztery niedziele z rzędu z zakazem handlu. Efekt nowej ustawy

Balcerowicz o zakazie handlu w niedziele Odtwórz: Balcerowicz o zakazie handlu w niedziele
Balcerowicz o zakazie handlu w niedziele "Źródło: tvn24"

Dwie niedziele z zakazem handlu w marcu i aż cztery w kwietniu - tak będą wyglądały dwa pierwsze miesiące obowiązywania nowej ustawy ograniczającej handel w niedziele. Szczególna sytuacja będzie w grudniu.

Zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać 1 marca 2018 roku. W pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów sklepy będą zamknięte w dwie niedziele - 11 i 18 marca. Tak wynika z zapisu ustawowego, który zakłada, że w 2018 roku handel będzie się mógł odbywać w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Ile niedzieli bez zakupów?

Na dużo większe trudności klienci sieci handlowych muszą się przygotować w kwietniu. W tym miesiącu będą aż cztery niedziele z zakazem handlu z rzędu. Trzy niedziele, wypadające 8, 15 oraz 22 kwietnia, wynikają z zapisów nowej ustawy. 1 kwietnia jest wolna dla pracowników handlu z powodu Wielkanocy, co zostało uregulowane z kolei w ustawie o dniach wolnych od pracy.

CZYTAJ USTAWĘ OGRANICZAJĄCĄ HANDEL W NIEDZIELE

To oznacza, że w kwietniu 2018 roku klienci będą mogli zrobić większe zakupy tylko w jedną, ostatnią niedzielę - 29 kwietnia.

W lipcu i wrześniu 2018 roku będą aż po trzy niedziele z zakazem handlu - w tych miesiącach wypada pięć niedziel. W pozostałe miesiące tego roku, za wyjątkiem grudnia, będą po dwie niedziele z handlem i z zakazem handlu.

Wyjątkowy grudzień

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w grudniu 2018 roku, kiedy tylko w jedną niedzielę nie będzie możliwości zrobienia zakupów. Będzie to niedziela wypadająca 9 grudnia. W pozostałe sklepy będą otwarte. Wynika to z zapisów ustawy, która przewiduje, że handlowy zakaz nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

 

Oprócz niedziel wolnych od handlu na podstawie nowych przepisów zakupów nie zrobimy w Poniedziałek Wielkanocny (2 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Święto Narodowe Trzeciego Maja, Zesłanie Ducha Świętego (20 maja), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada) oraz w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).

Zakaz handlu

Jak zakłada ustawa dotycząca ograniczenia handlu, możliwość niedzielnych zakupów będzie wygaszana stopniowo. Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia.

Od 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia - będzie pracująca dla handlowców. Pełny zakaz handlu w niedziele wejdzie w życie od 2020 roku, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Oprócz tego, począwszy od tego roku, w Wigilię oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą wielkanocną niedzielę sklepy i inne placówki handlowe będą mogły być czynne tylko do godziny 14.00.

Ustawa zawiera zarazem cały katalog wyłączeń spod tego zakazu.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane