• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Własna kawalerka w domu studenckim. "Lokale idą jak woda"

Morawiecki o rynku tanich mieszkań Odtwórz: Morawiecki o rynku tanich mieszkań
Morawiecki o rynku tanich mieszkań "Źródło: tvn24"

Deweloperzy znaleźli sposób na tanie i małe mieszkania. Budują akademiki i sprzedają w nich lokale - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

"Prawo nie pozwala budować mieszkań o powierzchni 16-20 metrów kwadratowych, ale takie małe lokale idą jak woda i deweloperzy stają na głowie, by mieć co sprzedawać" - pisze "Rz".

"Brakuje przepisów"

Jak mówi w rozmowie z gazetą dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki, "jednym ze sposobów na ominięcie tego ograniczenia jest budowa akademików albo lokali użytkowych".

Akademiki z lokalami na sprzedaż powstają między innymi w Gdańsku i Lublinie. "I podpisane właśnie przez ministra infrastruktury i budownictwa rozporządzenie tego nie zmieni" - czytamy w gazecie.

- W prawie cywilnym obowiązuje zasada, co nie jest zabronione, jest dozwolone. W wypadku prawa budowlanego tak nie jest - uważa Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu. - Brakuje przepisów. Nie oznacza to jednak, że wolno budować, co się chce; akademik jest budynkiem zamieszkania zbiorowego. Powinien być więc własnością jednego podmiotu lub osoby. Nie powinno się w nim wyodrębniać lokali i sprzedawać - wyjaśnia.

Gazeta dodaje, że deweloperzy mogliby budować małe lokale mieszkalne, gdyby umożliwiło im to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jak czytamy w "Rz", chodzi o zmianę rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. "Resort jednak się upiera. I nowela rozporządzenia, która zacznie obowiązywać od Nowego Roku wprost zakazuje budowy mieszkań poniżej 25 metrów kwadratowych" - czytamy w "RP".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane