• rozwiń

Polska firma kurierska zawiesza działalność. "Powodem nieoczekiwane wydarzenia"

Robią wszystko, by przesyłki dotarły na czas. Dzień z życia kurierów Odtwórz: Robią wszystko, by przesyłki dotarły na czas. Dzień z życia kurierów
Robią wszystko, by przesyłki dotarły na czas. Dzień z życia kurierów "Źródło: Fakty TVN"

Firma Delta Kurier zawiesiła swoja działalność. - Powodem nagłej decyzji były nieoczekiwane wydarzenia z ostatnich tygodni - wskazał w rozmowie z tvn24bis.pl Krzysztof Porębski, prezes firmy kurierskiej. Chodzi między innymi o wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank. - Firma wydaje klientom przesyłki za pośrednictwem zewnętrznych firm kurierskich - dodał.

O swojej decyzji firma poinformowała pracowników w miniony poniedziałek. Nie podając jednak przy tym przyczyn zawieszenia działalności. O sprawie napisał portal Money.pl.

W odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy tylko informację o tym, że "z dniem 12.02.2018 firma Delta Kurier zawiesiła swoją działalność operacyjną". Komunikat tej samej treści był także podawany po dodzwonieniu się na infolinię.

W czwartek skontaktowała się z nami w tej sprawie dyrektor jednego z oddziałów firmy. W rozmowie z tvn24bis.pl przyznała, że pracownicy nie kryli zaskoczenia informacją o tym, że "mogą iść do domu". Zwłaszcza, że nic nie zapowiadało podjęcia takich decyzji akurat teraz.

Prezes tłumaczy

W czwartek otrzymaliśmy także wyjaśnienia od prezesa firmy kurierskiej Krzysztofa Porębskiego.

Jak powiedział Porębski w rozmowie z tvn24bis.pl, "Delta Kurier zawiesiła działalność operacyjną, ale nie finansową, którą realizuje w ograniczonym zakresie".

- Z jednej strony, wydaje klientom - za pośrednictwem zewnętrznych firm kurierskich - zabezpieczone w łódzkim magazynie przesyłki. Z drugiej, stara się windykować należne środki, także z tytułu zwrotu nadpłaconego podatku VAT. W miarę, jak będą spływały te pieniądze, będziemy sukcesywnie zaspokajać roszczenia pracowników i współpracowników - zapewnił prezes Delta Kurier.

Dodał, że dziś nie jest jednak w stanie stwierdzić, "w jakiej skali zostaną one zaspokojone i czy wobec wszystkich naszych wierzycieli".

Przyczyny problemów

W rozmowie z tvn24bis.pl Krzysztof Porębski wskazał, że "powodem nagłej decyzji o zawieszeniu działalności Delta Kurier z Warszawy były nieoczekiwane wydarzenia z ostatnich tygodni". Problemy pojawiały się jednak już w przeszłości. Porębski przypomniał bowiem, że "Delta Kurier była nierentowna od dłuższego czasu". - Już na przełomie 2016 i 2017 roku miała poważne kłopoty finansowe - dodał.

- W 2017 roku na podstawie obrazu przedstawionego przez byłych właścicieli grupa inwestorów zdecydowała się wejść do spółki i dokonać głębokich restrukturyzacji. W momencie kiedy ja rozpocząłem współpracę ze spółką w lipcu 2017 roku, wyszło na jaw kilkukrotne złamanie umowy inwestycyjnej. Oczywistym stało się że założony budżet na restrukturyzację musi zostać zwiększony, na co zgodzili się inwestorzy - powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl prezes Porębski.

- Restrukturyzacja przynosiła rezultaty, np. zaczął odbudowywać się wolumen obsługiwanych przez nas przesyłek. Natomiast restrukturyzacji nie pomogła sytuacja na rynku. Żądzą na nim globalne firmy, ustawiające na bardzo niskim poziomie stawki - zwracał uwagę Krzysztof Porębski.

Zarząd miał jednak na to pomysł. - Od kiedy zostałem prezesem w spółce, Delta Kurier przygotowała nową strategię, skupienia się na niszach. Jeszcze przed miesiącem, kiedy zarząd i inwestorzy spółki spotkali się z przedstawicielami regionalnymi, sytuacja wydawała się opanowana. Cios zadał jednak bank. Po pierwsze bank, który ją obsługiwał, zamknął linię kredytu obrotowego, a przy okazji przejął bieżące wpływy spółki - powiedział nam prezes.

W efekcie pracownicy nie otrzymali pieniędzy za styczeń. - W momencie, kiedy oczekiwaliśmy największego wpływu gotówki, to bank wypowiedział umowę na linię kredytową i zjadł nam prawie 400 tysięcy złotych, a pracownikom jesteśmy winni 340 tysięcy złotych - tłumaczył.

Po drugie, jak wyjaśnił prezes, wzrosła skala "nieuczciwości wewnętrznej". - Przedsiębiorcy, z którymi spółka współpracuje, przetrzymali większą kwotę pieniędzy, prawie 1 mln zł, co pogorszyło bieżącą płynność finansową. Po trzecie, w obliczu tych wydarzeń grupa inwestorów straciła możliwość dalszego finansowania spółki - wskazał.

O firmie

Jak możemy przeczytać na stronie firmy, Delta Kurier powstała w 2001 roku jako rodzinna firma kurierska w Warszawie. Od 2014 roku prowadzi działalność w całym kraju.

Dysponuje 35 oddziałami w Polsce oraz obsługuje 1,2 tys. firm m.in. te nadające towary bardzo delikatne (na przykład szklane butelki), czy o niestandardowych gabarytach.

Delta zatrudnia 78 osób na etat około 60 na zlecenie. Współpracuje z około 250 osobami na zasadach podwykonawstwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane