• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Złoty traci, dolar najdroższy od dekady. Dziś ważna decyzja agencji ratingowej

Decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski. Waluty reagują Odtwórz: Decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski. Waluty reagują
Foto: Shutterstock | Video: tvn24bis Foto: Decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski dziś wieczorem | Video: Decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski. Waluty reagują

W piątek późnym wieczorem agencja S&P podejmie decyzję w sprawie ratingu Polski. Ogłoszona przez S&P na początku roku ocena wiarygodności kredytowej naszego kraju była szokiem dla rynków finansowych, a w szczególności dla rynku walutowego. Co stanie się tym razem? Analitycy nie są pewni, a polska waluta od rana ma bardzo słabe notowania.

15 stycznia tego roku agencja S&P obniżyła rating kredytowy Polski z A- do BBB+. Było to pierwsze w historii III RP obniżenie wiarygodności kredytowej Polski. Nic więc dziwnego, że wiadomość wstrząsnęła rynkami finansowymi. Najmocniejszą reakcję obserwowaliśmy na rynkach walutowych. Złoty osłabił się wówczas wobec najważniejszych walut - euro, dolara, czy franka szwajcarskiego.

Nowy rząd

W komunikacie agencji uzasadniającą jej decyzję mogliśmy przeczytać, że "od wygranych wyborów w październiku 2015 roku, nowy rząd w Polsce zainicjował różne środki legislacyjne, które uważamy za osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie".

"Perspektywa negatywna odzwierciedla nasz pogląd, że istnieje, prawdopodobieństwo wynoszące jeden do trzech, na dalszą obniżkę ratingu w ciągu najbliższych 24 miesięcy, jeśli wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszy się poniżej naszych obecnych oczekiwań" - czytamy dalej.

Warto podkreślić, że Fitch i Moody's , czyli pozostałe agencje ratingowe należące do tzw. wielkiej trójki nie poszły w ślady S&P i nie obniżyły oceny kredytowej Polski. Również S&P w kolejnym komunikacie w lipcu pozostawił swoją ocenę na bez zmian, ale z perspektywą negatywną.

Co dalej?

Agencja S&P ma zrewidować rating Polski 2 grudnia. Za kolejnym obniżeniem ratingu przemawia m.in. obniżka wieku emerytalnego, coraz słabsze dane gospodarcze (np. PKB za III kwartał 2016 roku), spadek inwestycji, czy najnowsze dane dotyczące produkcji przemysłowej i detalicznej.

Z drugiej strony według Tomasza Witczaka, analityka FMC Management wątpliwe jest, aby S&P obniżyła rating po raz drugi, gdy Moody's i Fitch nie uczyniły tego jeszcze nawet po raz pierwszy. "Decyzję zapewne poznamy wieczorem" - zapowiada Witczak w komentarzu i dodaje, że niepewność związana z decyzją S&P przebija się w notowaniach polskiej waluty.

Reakcja walut

Złoty od godzin porannych osłabia się względem dolara. Po godz. 10.30 trzeba było za niego zapłacić 4,21 zł, czyli o 0,08 proc. więcej niż w czwartek. Drożeje również euro, które wyceniane jest na 4,49 zł (zwyżka o 0,03 proc.) oraz frank szwajcarski, za którego należy zapłacić 4,17 zł (wzrost o 0,10 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (19)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
peace_and_love
Dobra zmiana, niech nam żyje nasz Naczelnik!

Tak na serio. Skąd się biorą patrioci w tym kraju?
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane