• rozwiń

Raport: polskie firmy chcą rosnąć, choć nie tak jak niemieckie

Raport: polskie firmy chcą rosnąć, choć nie tak jak niemieckie
Foto: Shutterstock Foto: W ciągu 6 m-cy, 34 proc. firm planuje inwestycje, a 17 proc. wzrost zatrudnienia - Deutsche Bank

W najbliższym półroczu 34 proc. firm planuje inwestycje, a 17 proc. wzrost zatrudnienia - wynika z badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank. To zjawisko, które występuje również w niemieckiej gospodarce, choć tam te odsetki są o 10 pkt. proc. wyższe.

Z badania wynika, że wśród firm z obrotami do 10 mln euro, inwestycje planuje 32 proc. z nich, z obrotami w przedziale 10-50 mln euro 34 proc., zaś z obrotami powyżej 50 mln euro odsetek ten wzrasta do 38 proc.

Duża firma inwestuje chętniej

- Zarysowuje się trend, że im większa firma tym ma większą gotowość do inwestycji. To zjawisko, które występuje również w niemieckiej gospodarce, choć tam te odsetki są o 10 pkt. proc. wyższe - powiedział podczas prezentacji raportu Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Banku.

Zdaniem współautorki badania, Małgorzaty Bombol, rzeczywiste przełożenie deklaracji na skalę inwestycji może być nieco niższe.

- To nie jest tak, że te deklaracje są optymistyczne. One są realistyczne. Natomiast w obecnym otoczeniu zewnętrznym, niepewności, w której funkcjonują polskie przedsiębiorstwa, trzeba się liczyć z tym, że odsetek firm, które faktycznie zrealizują zapowiadane inwestycje, może być nieco niższy - powiedziała w czwartek Bombol.

Większe moce produkcyjne

Badanie wskazuje, że zdecydowana większość firm w ramach inwestycji w ciągu najbliższego półrocza planuje zwiększenie mocy produkcyjnych, a w mniejszym stopniu zakup nowych technologii bądź sprzętu oraz inwestycje w badania i rozwój.

65 proc. firm planuje finansować inwestycje ze środków własnych, 29 proc. skorzysta z kredytu bankowego, a 24 proc. ze środków unijnych.

Wyniki ankiety wskazują również, że wzrost zatrudnienia w ciągu najbliższych 6 miesięcy planuje 17 proc. firm. Większą skłonność do utworzenia nowych etatów mają firmy działające w skali globalnej (21,5 proc.), a mniejszą działające w skali ogólnopolskiej (18 proc.) czy lokalnej (11 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2016 r. na próbie 500 firm.

 

Zobacz: Własna firma czy etat? (program z 26.10.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane