• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Rodzice spłacają twój kredyt hipoteczny. Co na to urząd skarbowy?

"Biznes dla ludzi" cz.1 Odtwórz: "Biznes dla ludzi" cz.1
Foto: Na "Biznes dla ludzi" zaprasza Paweł Blajer | Video: "Biznes dla ludzi" cz.1

W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" spłata kredytu hipotecznego z darowizny. Paweł Blajer zapytał eksperta m.in. o to, czy taki fakt trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego.

Młodzi ludzie chcąc się usamodzielnić często zmuszeni są do zaciągnięcia wieloletniego kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania.

Z racji trudnej sytuacji na rynku pracy, młodego wieku, braku doświadczenia zawodowego, niestabilnej formy zatrudnienia jego otrzymanie i późniejsze spłacanie nie jest łatwe. Często jedynym wyjściem jest pomoc rodziców. Jakie wiążą się z tym konsekwencje prawne i skarbowe?

Generalnie rzecz biorąc można wyróżnić dwa przypadki: kiedy rodzic daje dziecku pieniądze np. na wkład własny lub na spłatę części kredytu oraz gdy jest współkredytobiorcą, który np. pomaga w spłacie miesięcznych rat.

W jednym i drugim przypadku podatku płacić nie musimy. Ale ważne zastrzeżenie: - Jeśli jako dziecko otrzymamy pieniądze od rodziców, będzie to klasyczna darowizna. Będziemy musieli ją zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu pół roku od daty otrzymania pieniędzy. Jako zerowa grupa podatkowa będziemy jednak zwolnieni z podatku od darowizn - podkreśla Grzegorz Baran, doradca podatkowy z KPP Baran&Pluta.

A co jak rodzice są współkredytobiorcami lub pomagają w spłacie? - Wtedy sytuacja zmienia się diametralnie. Z punktu widzenia prawa podatkowego nie jest to darowizna. Nasi rodzice stają się bowiem współdłużnikami. W tym przypadku też nie będzie obowiązku podatkowego, ponieważ fiskus wychodzi z założenia, że to nie jest żaden spadek ani darowizna. Jest to wspólny dług - nasi rodzice są tak samo zobowiązani do spłaty tego długu jak my. Są oni wymienieni w umowie z bankiem jako współkredytobiorcy - dodaje ekspert.

W takim przypadku ważne jest, aby rodzice byli wyszczególnieni w umowie kredytowej jako współkredytobiorcy.

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane