• rozwiń

Dariusz Krzewina na czele PZU

Foto: PAP/Paweł Kula Foto: Dariusz Krzewina tymczasowym prezesem PZU. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Klesyka

Dariusz Krzewina p.o. prezesa PZU. Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza Spółki. Tymczasowy prezes będzie pełnił swoją funkcję do czasu powołania kolejnego Prezesa Zarządu PZU SA.

Decyzję o powołaniu Krzewiny podjęła w we wtorek Rada Nadzorcza Spółki, po tym jak po ośmiu latach z funkcji prezesa zrezygnował Andrzej Klesyk.

Kim jest nowy prezes?

Krzewina jest absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Ekonomia i Organizacja Handlu Zagranicznego oraz studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Od wielu lat jest związany z branżą ubezpieczeniową.

W latach 1993-1998 zatrudniony w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń na Życie Spółce Akcyjnej („PZU Życie SA”). Od września 1997 roku pełnił funkcję członka Zarządu PZU Życie SA. W latach 1998-2001 zatrudniony w Sopockim Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia S.A. Od kwietnia 2000 roku do sierpnia 2001 roku pełnił funkcję członka Zarządu.

W latach 2002-2004 zatrudniony w SAMPO Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A. Od października 2002 roku do czerwca 2004 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu – Dyrektora Sprzedaży. Od sierpnia 2004 roku ponownie związany z Grupą PZU, gdzie kolejno zajmował stanowiska Dyrektora Biura Ubezpieczeń Grupowych PZU Życie SA; od stycznia 2006 roku Dyrektora koordynatora ds. Klienta Korporacyjnego; następnie od marca 2007 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu PZU Życie SA. Od sierpnia 2007 roku do września 2015 roku Prezes Zarządu PZU Życie SA, a od września 2015 roku Członek Zarządu PZU Życie SA. Od 15 marca 2013 roku Członek Zarządu PZU SA, odpowiedzialny za Pion Klienta Korporacyjnego i Pion Administracji i Logistyki.

Dariusz Krzewina zasiada ponadto w radach nadzorczych następujących spółek zależnych od PZU SA: PZU Centrum Operacji SA oraz PTE PZU SA.

Inna firma

Andrzej Klesyk w oświadczeniu po rezygnacji wskazał, że przekazuje spółkę w "doskonałym stanie". "PZU jest dziś zupełnie inną firmą niż wówczas, kiedy obejmowałem funkcję prezesa w 2007 roku i rozpoczynałem zmiany mające uczynić ją zdolną do efektywnego konkurowania na polskim rynku. Moim celem, który udało się osiągnąć, było uczynienie z PZU firmy silnej, zyskownej, zdolnej do ekspansji międzynarodowej, przyjmującej rolę strażnika polskiego rynku ubezpieczeń" - zaznaczył.

Jak podkreślił, za jego prezesury w spółce zakończył się konflikt akcjonariuszy, a PZU zadebiutował na giełdzie. "Kondycja finansowa Grupy pozwoliła na regularne wypłacanie dywidendy, a PZU należy do grona polskich spółek giełdowych o najwyższej kapitalizacji. Pozytywne zmiany przyniosły także efekt w postaci podniesienia ratingu spółki do poziomu A, najwyższego w Polsce. Każdy inwestor, który kupił akcje PZU w ofercie pierwotnej, na koniec ubiegłego roku podwoił wartość swojej inwestycji, wliczając wypłacone dywidendy" - czytamy w oświadczeniu.

Klesyk przypomniał w nim również, że za jego prezesury rozpoczęto proces konsolidacji sektora bankowego w oparciu o polski kapitał.

W maju br. PZU podpisał przedwstępną umowę zakupu 25,25 proc. akcji Alior Banku za 1,63 mld zł. Przy tej transakcji PZU informował, że chce konsolidować sektor bankowy i stworzyć bank, który byłby w piątce największych w Polsce pod względem wielkości aktywów. Na początku października br. Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na zakup akcji Alior Banku przez PZU.

Osiągnięcia

Andrzej Klesyk został powołany na stanowisko prezesa PZU w grudniu 2007 roku, kiedy szefem resortu skarbu był Aleksander Grad. Nowo powołany wówczas szef PZU tak przedstawił "trzy podstawowe cele" spółki: stworzenie i ugruntowanie w PZU zasad ładu korporacyjnego, odbudowę i stworzenie "jeszcze lepszego zespołu menedżerów". Jak mówił, chce oprzeć się na grupie 100-150 osób. Trzecim celem - jak wskazywał - miało być stworzenie strategii i odpowiedź "godną lidera rynku na to, co się dzieje na rynku".

Za czasów Klesyka - w 2009 r. - został rozwiązany konflikt Ministerstwa Skarbu Państwa z Eureko ws. prywatyzacji PZU, dzięki której Skarb Państwa uniknął zagrożenia płacenia miliardowego odszkodowania, a PZU miało otwartą drogę do oferty publicznej.

W maju 2010 roku akcje PZU zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Kurs walorów polskiego ubezpieczyciela na otwarciu wzrósł o 11,7 proc. W listopadzie tego samego roku Eureko sprzedało na GPW ponad 11,2 mln akcji PZU, stanowiących ok. 12,9 proc. kapitału zakładowego spółki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yDuck 77
Nie ma znaczenia, że to był jeden z lepszych prezesów spółek skarbu Panstwa... on sobie znajdzie prace, ale skarb Panstwa straci... ale przeciez tu nie skarb panstwa chodzi...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane