• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Masowo pobierali dane z PESEL. Rada komornicza zaniepokojona

Masowo pobierali dane z PESEL. Rada komornicza zaniepokojona
Foto: Shutterstock Foto: ABW na zlecenie prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie nieuprawnionego wykorzystania danych z systemu PESEL przez pięć kancelarii komorniczych

Krajowa Rada Komornicza wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podejrzeniem udziału w możliwym procederze komorników sądowych - podała Monika Janus, rzecznik prasowy KRK. Chodzi o śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie nieuprawnionego wykorzystywania danych PESEL przez komorników sądowych.

Janus zwraca uwagę, że jeszcze w ubiegłym roku możliwe było w zasadzie nieograniczone przyjmowanie przez komorników spraw z wyboru. Doprowadziło to do tego,  największa kancelaria miała niemal 1 mln spraw rocznie, a w wielu było to kilkaset tysięcy. Zdaniem rzeczniczki KRK, może to uzasadniać dużą liczbę zapytań skierowanych do systemu PESELNET.

Kontrola ABW

"Największa kancelaria w Polsce była wielokrotnie kontrolowana przez ABW i dotychczas nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w zakresie dostępu do systemu PESELNET. Podkreślamy, że w stanie prawnym obowiązującym od początku bieżącego roku komornicy mogą przyjąć maksymalnie 10 tys. spraw z wyboru" - czytamy w oświadczeniu.

Janus podkreśla, że środowisku komorników sądowych zależy na jak najszybszym ustaleniu faktów w tej sprawie, dlatego z niecierpliwością oczekujemy na wyniki prowadzonego postępowania.

"Niezależnie od powyższego pragniemy poinformować, że organy samorządu wdrożyły własne procedury sprawdzające, czy komornicy korzystający z systemu PESELNET występowali o te dane w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi." - podała rzeczniczka.

Krajowa Rada Komornicza wystąpiła również do producenta oprogramowania do obsługi kancelarii komorniczych. Prosi go o audyt bezpieczeństwa, który pozwoli ustalić, czy nie są wykorzystywane przez komorników mających dostęp do bazy PESELNET niedozwolone programy.

Kancelarie komornicze

Z oświadczenia dowiadujemy się również, że Krajowa Rada Komornicza skierowała do Ministerstwa Cyfryzacji pismo, w którym zwraca się z prośbą o powołanie specjalnego zespołu, który ma wyjaśnić okoliczności tej sprawy. "Jesteśmy także w stałym kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości, które ma nadzór zwierzchni nad działalnością komorników sądowych w Polsce" - zapewnia w oświadczniu KRK.

Janus przypomina, że komornicy sądowi mają prawo występować do różnego rodzaju instytucji o udzielenie wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji, w tym również do korzystania z bazy PESELNET.

"Komornicy pozyskują niezbędne dane najczęściej drogą elektroniczną, co obniża koszty dla stron i usprawnia ich pozyskanie, a dostęp do danych drogą elektroniczną odbywa się na ściśle ustalonych zasadach, które są bardzo rygorystyczne pod względem bezpieczeństwa" - tłumaczy Monika Janus.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, będzie 29 sierpnia gościem programu "Fakty po Faktach" o godz. 19.26 w TVN24.

Gigantyczne pobranie danych z bazy PESEL:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Łewap
Też wyrażam głębokie zaniepokojenie funkcjonowaniem środowiska komorników w naszym kraju. Uważam, że po tych wszystkich aferach należy rozwiązać Krajową Radę Komorniczą i środowisko powinno powołać nową.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
edek77
tak, tylko aby dostać dostęp trzeba przesłać skan dowodu osobistego! ha ha, takie zmniejszanie ryzyka :) Oczywiście jest alternatywa, osobiście pojawić się we Wrocławiu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane