• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"W takim tempie to nasze wnuki nie doczekają czystego powietrza w Polsce"

Komisja Europejska chce szybszych zmian pieców Odtwórz: Komisja Europejska chce szybszych zmian pieców
Komisja Europejska chce szybszych zmian pieców "Źródło: tvn24"

Włączenie do programu Czyste Powietrze samorządów oraz banków. To zmiany, które zapowiedział rząd pod naciskiem Komisji Europejskiej. Bruksela oczekuje bowiem przyspieszenia wymiany pieców w Polsce, z czego cieszą się ekolodzy. Organizacje pozarządowe apelują jednak o jeszcze jedną zmianę. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Rząd zapowiada zmiany w antysmogowym programie Czyste Powietrze, który dofinansowuje docieplanie domów i instalacje bardziej ekologicznych pieców. Dotychczas wydano 26 tysięcy decyzji o dofinansowaniu, tymczasem w Polsce termomodernizacji wymaga ponad 3,5 miliona domów.

- W takim tempie to nasze wnuki nie doczekają czystego powietrza w Polsce. Mamy kilka milionów tak zwanych kopciuchów do wymiany - wskazał Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

"To jest początek programu"

Podobnie jak ekolodzy, program w jego obecnej formie krytykuje opozycja. Posłanka Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej, która zasiada w sejmowej komisji ochrony środowiska, tłumaczy, że głównym błędem było powierzenie rozdzielenia pieniędzy Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, których w całym kraju jest zaledwie 16.

- Zgodnie z założeniami powinno być zawieranych 1260 umów dziennie przez 10 lat przez 16 wojewódzkich funduszy. To jest po prostu niewykonalne - stwierdziła Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk odpowiada, że to tylko "rozbieg" programu. - To jest początek programu i nigdy nie jest tak, że zakładaną ilość należy podzielić przez 10 i wychodzi tempo roczne. Zawsze przy starcie programu tempo jest wolniejsze - wyjaśniał na wtorkowej konferencji prasowej.

Interwencja KE

Pieniądze na nowe piece i cieplejsze domy Polaków chce przekazać Komisja Europejska. Resort środowiska planuje włączyć środki europejskie do programu w nowej perspektywie finansowej. Minister Kowalczyk ocenił, że realnie mogłoby się to stać od 2022 roku.

Komisja chce, by strona polska oddała w ręce samorządów i banków komercyjnych zarządzanie pieniędzmi na wymianę pieców węglowych. "Komisja Europejska kontaktuje się teraz z polskim rządem, aby rozmawiać o tych rekomendacjach. Jak dotąd Polska nie włączyła ich do programu" - czytamy w stanowisku Komisji Europejskiej w sprawie programu Czyste Powietrze.

Wydaje się, że interwencja KE, której urzędnicy w połowie czerwca napisali list do polskiego rządu, wpłynęła na jego postawę. Ministerstwo Środowiska ogłosiło pilotażowe włączenie gmin do udziału w programie.

- W lipcu w sposób pilotażowy włączymy w to samorządy. Na zasadzie dobrowolności zgłosiło się ponad 600 samorządów - zaznaczył minister Henryk Kowalczyk.

Jak mówił, z tymi samorządami będą podpisane porozumienia, a ich przedstawiciele będą "przyjmować wnioski, pomagać je wypełniać, wstępnie weryfikować i będą w roboczym kontakcie z beneficjentami" programu. Zdaniem Kowalczyka gminy w realizację programu miałyby się zacząć włączać od połowy lipca.

Szef resortu poinformował, że w przyszłości pieniądze na Czyste Powietrze w Polsce będą mogły przekazywać prywatne banki. - Takie prace trwają - powiedział Henryk Kowalczyk.

- Tutaj sprawa jest trudniejsza, bo musimy mieć podstawy prawne do tego, by zlecić to bankom, aby przebiegało to sprawnie i z troską o pieniądze publiczne. Nie są one (prace - red.) tak szybkie jak w przypadku samorządów, ale na pewno dojdą do skutku - zapewnił minister Kowalczyk.

To zmiana, bo dotychczas resort był bardzo sceptyczny wobec tej propozycji.

Apel o zmianę

Organizacje pozarządowe apelują o jeszcze jedną zmianę. Teraz program działa bowiem na zasadzie refundacji. Żeby dostać dotację, najpierw trzeba wyłożyć własne pieniądze na ocieplanie domu lub zakup pieca.

- Jeżeli dane działanie kosztuje na przykład 10 tysięcy złotych i nawet ten beneficjent ma 90 procent dotacji, to najpierw musi wydać swoje 10 tysięcy złotych, żeby później dostać 9 tysięcy zwrotu, a dla wielu osób - szczególnie tych najbiedniejszych - to jest bariera trudna do przeskoczenia, a wręcz niemożliwa - tłumaczy Piotr Śmieja z Fundacji Czyste Powietrze.

O zmianie tej zasady programu na razie jednak nie słychać.

Czyste Powietrze

Program antysmogowy Czyste Powietrze wystartował we wrześniu ubiegłego roku. W jego ramach można otrzymać dotacje i pożyczki na wymianę pieców grzewczych i przeprowadzenie termomodernizacji. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 miliardów złotych.

Fundusze na ten cel mają pochodzić z budżetu państwa, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, przychodów w ramach handlu emisjami (ETS), a przede wszystkim z funduszy unijnych.
OGLĄDAJ PROGRAM "POLSKA I ŚWIAT" W TVN24GO.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
juna83
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
blanczofia
Jezeli nasi politycy wywolaja swoja wymarzona wojne z Rosja, to nasze dzieci nie doczekaja sie niczego. Poza tym jezeli chce sie bac o srodowisko to dlaczego betonuje sie ziemie rolnicze, wycina lasy, nie przywroci sie transportu autobusowego i kolejowego zeby zmniejszyc ilosc samochodow a przede wszystkim samochodow ciezarowych na drodze ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
przez ostatnie 300 lat było 20 wojen między Rosją i Polską. Co ciekawe za każdym razem to Rosja napadała na Polskę. Dlaczego uważasz, że to miałoby się nagle zmienić?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane