• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Minister: Bruksela ani nie zamroziła, ani nie zabrała pieniędzy

Tusk o smogu i rosyjskim węglu w kontekście weta na szczycie UE Odtwórz: Tusk o smogu i rosyjskim węglu w kontekście weta na szczycie UE
Tusk o smogu i rosyjskim węglu w kontekście weta na szczycie UE "Źródło: tvn24"

Od lipca gminy zaczną współpracować w ramach programu antysmogowego Czyste Powietrze - zadeklarował w poniedziałek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że do tej pory zgłosiło się około tysiąca samorządów. Na konieczność zmian w rządowym programie wskazywała wcześniej Bruksela.

Kowalczyk powiedział na konferencji prasowej, że resort środowiska zadeklarował Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu Czyste Powietrze zostanie poszerzona. Na razie wnioski i fundusze są rozdysponowywane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska (jest ich 16).

Gminy od lipca

Minister wyjaśnił, że na razie w ramach pilotażu do programu zostaną włączone gminy.

- Od lipca zaczniemy włączać gminy - teraz na zasadzie pilotażu. Zgłosiło się blisko tysiąc gmin. Na początku współpraca będzie polegać na pomocy w wypełnianiu wniosków (o pomoc finansową - red.). Przejmą również bieżący kontakt z beneficjentami, którzy mogliby składać korekty (do wniosków - red.) w gminach - mówił.

Szef resortu środowiska przekonywał, że program rozwija się zgodnie z harmonogramem. Wystartował on 19 września ubiegłego roku.

Kowalczyk ocenił, że w pierwszym roku na pewno nie uda się dokonać termomodernizacji 300 tys. budynków - "powinno być około 100 tys.".

Pieniądze z Unii

Minister dodał, że "KE ani nie zamroziła, ani nie zabrała pieniędzy, ani nie zakończyła finansowania (programu - red.), bo go w ogóle nie rozpoczęła".

Przyznał, że resort środowiska chce włączyć środki europejskie do programu w nowej perspektywie finansowej. Ocenił, że realnie mogłoby się to stać od 2022 roku.

Kowalczyk wyjaśnił, że na razie trwają "robocze konsultacje" z Komisją. Właściwe negocjacje, m.in. ustalenie warunków, nastąpią w przyszłości.

Odwołane spotkanie

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że nie ma zgody Komisji Europejskiej na unijną pomoc przy programie Czyste Powietrze. Bruksela odwołała również spotkanie zaplanowane na 4 lipca, na którym miały zapaść ostateczne decyzje dotyczące reformy programu.

Komisja chciała, by strona polska oddała w ręce samorządów i banków komercyjnych zarządzanie pieniędzmi na wymianę pieców węglowych.

W planach na walkę ze smogiem były dotacje z najbliższej perspektywy finansowej 2021-27, a także niewykorzystane środki z obecnej perspektywy. "Bez tych pieniędzy programu nie uda się zrealizować" - napisała "GW".

60 tysięcy wniosków

Program antysmogowy Czyste Powietrze wystartował we wrześniu ubiegłego roku. W jego ramach można otrzymać dotacje i pożyczki na wymianę pieców grzewczych i przeprowadzenie termomodernizacji. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 miliardów złotych (razem ze środkami unijnymi), a jego celem termomodernizacja 4 milionów domów jednorodzinnych.

Fundusze na ten cel mają pochodzić z budżetu państwa, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, przychodów w ramach handlu emisjami (ETS), a przede wszystkim z funduszy unijnych.

"Do 14 czerwca 2019 roku w całej Polsce złożono blisko 60 tysięcy wniosków o dofinansowanie na kwotę przekraczającą 1,4 miliarda złotych" - podało niedawno MŚ. Jak poinformował resort, "do 14 czerwca w całym kraju podpisano już ponad 15 tysięcy umów na kwotę ponad 253 mln zł i z każdym dniem liczba ta wzrasta".
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jurasN1
"Przyznał, że resort środowiska chce włączyć środki europejskie do programu w nowej perspektywie finansowej. Ocenił, że realnie mogłoby się to stać od 2022 roku."
Trzy lata smrodu więcej!!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane