• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Resort kontra pseudofirmy. Szykuje "test przedsiębiorcy"

Morawiecki: minicud dzięki ściągalności podatków VAT i CIT Odtwórz: Morawiecki: minicud dzięki ściągalności podatków VAT i CIT
Morawiecki: minicud dzięki ściągalności podatków VAT i CIT "Źródło: tvn24"

Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy", który odsieje biznes od samozatrudnienia - informuje w środę "Rzeczpospolita".
Według dziennika fiskus "niechętnym okiem" patrzy na jednoosobową działalność gospodarczą. W jego ocenie to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego.Pozorna działalność gospodarcza?

Jak czytamy w gazecie, zdaniem wiceministra finansów Filipa Świtały, wiele takich firm rozlicza się z fiskusem w ramach liniowej 19–proc. stawki PIT. "Co więcej, płacą oni minimalne zryczałtowane składki na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem Świtały duża część takich przedsiębiorców tylko pozornie prowadzi działalność gospodarczą" - dowiadujemy się z dziennika.

– Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie. Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji - mówi cytowany przez "Rz" minister Świtała.

Dalej dowiadujemy się z gazety, że Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. "Wrócił zgłaszany już kiedyś pomysł podzielenia ustawy o PIT na dwa oddzielne akty prawne. Jeden miałby objąć podatników, którzy uzyskują dochody z pracy, emerytur, rent i innej działalności wykonywanej osobiście. Drugi – osoby, które prowadzą działalność gospodarczą" - pisze "Rzeczpospolita".

– Pracujemy nad "testem przedsiębiorcy", który miałby określić, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą, a kto nim nie jest – mówi cytowany przez dziennik Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w MF.

Jak wynika z opisywanego przez nas niedawno raportu Instytutu Badań Strukturalnych, "fikcyjne samozatrudnienie w Polsce może dotyczyć nawet co dziesiątej osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą". W 2017 roku liczba osób, które prowadziły działalność gospodarczą i nie zatrudniały innych pracowników, pracowały wyłącznie lub głównie dla jednego klienta wyniosła 166 tysięcy.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane