• rozwiń

Czy żona musi zgodzić się na kredyt? Blajer wyjaśnił

Czy żona musi zgodzić się na kredyt? Odtwórz: Czy żona musi zgodzić się na kredyt?
Foto: Paweł Blajer zaprasza na program od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 | Video: Czy żona musi zgodzić się na kredyt?

Kiedy współmałżonek musi zgodzić się na kredyt lub pożyczkę? Do jakiej sumy odpowiada za długi? Kto musi uregulować zaciągane po kryjomu długi małżonka? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie “Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat.

Marta Rupieta, radczyni prawna z Kancelarii Rupieta Radcy przypomina, że w małżeństwie, które ma wspólność majątkową, umowa na pożyczkę podpisana przez jedną osobę dotyczy obu partnerów.

Kto odpowiada?

- Jedynymi umowami, które wymagają zgody współmałżonka, pod rygorem nieważności, są te które dotyczą sprzedaży, darowizny, bądź nabycia np. nieruchomości. Poza tym wszystkie umowy, które zawiera każdy z małżonków są ważne - wyjaśnia Marta Rupieta.

Ekspertka tłumaczy, że istnieją trzy zakresy odpowiedzialności. - Pierwszy, kiedy jeden z małżonków zawiera samodzielnie umowę i odpowiedzialność ogranicza się tylko do jego majątku osobistego. Wówczas, gdyby nie spłacał zobowiązania, to wierzyciel będzie mógł dochodzić zwroty kwoty tylko z jego majątku osobistego, czyli np. oszczędności lub wynagrodzenia za pracę - tłumaczy Rupieta. I dodaje, że w przypadku drugiego zakresu np. bank może dochodzić długu nie tylko z majątku osobistego zadłużonego, ale również z majątku wspólnego małżonków.

Przy kredycie

- Może tak się zdarzyć, o ile umowa kredytowa była zawarta za zgodą drugiego małżonka. W trzecim zakresie tzn. pełnym małżonkowie odpowiadają majątkiem wspólnym i każde z nich swoim majątkiem osobistym. Dzieje się tak, gdy razem wzięli np. kredyt - wyjaśnia Marta Rupieta.

Radca prawny przypomina, że małżonkowie nie muszą martwić się zawieranymi przez partnera umowami także wtedy, gdy podpiszą intercyzę. - Umowa intercyzy podpisana w formie aktu notarialnego zablokuje możliwość dojścia przez wierzycieli do innych majątków. Wtedy odpowiada tylko ta osoba, która zaciągnęła np. kredyt - mówi Rupieta.

Program “Biznes dla ludzi” od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane