• rozwiń
    • WIG20 2224.85 -0.40%
    • WIG30 2524.29 -0.28%
    • WIG 58692.96 -0.10%
    • sWIG80 11619.69 +0.42%
    • mWIG40 3769.60 +0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:54

Dostosuj

Temat: Internet

Czy można ukryć konto przed fiskusem? Wyjaśnia Paweł Blajer

"Biznes dla Ludzi", cz.1 Odtwórz: "Biznes dla Ludzi", cz.1
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 BiS Foto: Z urzędem skarbowym nie ma zabawy. Jeżeli chce się dowiedzieć, czy dana osoba ma rachunek bankowy, a przede wszystkim ile ma na nim pięniedzy i jakich dokonuje transakcji, to zrobi to bez problemu | Video: "Biznes dla Ludzi", cz.1

Z urzędem skarbowym nie ma zabawy. Jeżeli chce się dowiedzieć, czy dana osoba ma rachunek bankowy, a przede wszystkim ile ma na nim pięniedzy i jakich dokonuje transakcji, to zrobi to bez problemu. Może wyciągnąć z tego tytułu także określone konsekwencje. Jakie? O tym Paweł Blajer w "Biznesie dla Ludzi".

Osoba fizyczna, która nie jest przedsiębiorcą, nie ma obowiązku informować urzędu skarbowego o posiadanych przez siebie kontach bankowych.

Działalność w internecie

Może jednak nastąpić sytuacja, gdy handlujemy czymś w internecie.

- Jeżeli zrobimy jedną lub dwie transakcje, to prawdopodobnie nikt z tego tytułu nie będzie się czepiał, ale jeżeli sukcesywnie sprzedajemy coś na portalu aukcyjnym i wykorzystujemy do tego prywatne konto bankowe, to wówczas urząd skarbowy może stwierdzić, że prowadzimy działalność gospodarczą - powiedział Grzegorz Baran, doradca podatkowy z KPP Baran&Pluta.

W tym momencie urząd skarbowy będzie miał pełne prawo żądania od nas - jako podatnika - okazania wyciągów z tego prywatnego rachunku bankowego żeby przejrzeć, czy są transakcje, które podlegałyby pod działalność gospodarczą. W konsekwencji, by stwierdzić, czy jako podatnik powinniśmy być opodatkowani na zasadzie działalności gospodarczej.

- Musimy sami uważać, aby nie dać powodu urzędowi skarbowemu choćby do podejrzeń, że nie zgłaszając działalności gospodarczej - prowadzimy ją - dodaje doradca podatkowy.

Tajemnica bankowa?

Co, w sytuacji gdy do 30 kwietnia nie wywiązujemy się ze swoich obowiązków podatkowych, czyli np. nie płacimy zaległego podatku rocznego albo nie zgłaszamy działalności. Czy urząd skarbowy może zająć nasze pieniądze?

Sytuacja taka jest możliwa. Jak twierdzi czysto hipotetycznie ekspert, na wstępie urząd skarbowy powinien jednak do nas zwrócić się z wezwaniem do okazania wyciągu z rachunku bankowego, bo podjął podejrzenia, że są tam jakieś transakcje z nieujawnionych źródeł. Mówiąc krótko, że nie zgłosiliśmy w PIT-cie wszystkiego do opodatkowania.

Należy pamiętać, że z art. 182 ordynacji podatkowej wynika, że jako podatnik mamy obowiązek udostępnić, na wezwanie organu podatkowego, informacji o naszych kontach bankowych.

Jeżeli tego nie zrobimy, urząd skarbowy może sam zwrócić się do naszego banku z żądaniem udzielenia takich informacji.

- Bank nie ma wyjścia w takiej sytuacji, aczkolwiek naczelnik urzędu skarbowego musi to odpowiednio uzasadnić i spełnić przesłanki do żądania określonych informacji na temat podatnika - stwierdza Grzegorz Baran.

"Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o 18.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane