• rozwiń

Temat: Frank szwajcarski

Czy bank może zarabiać na spreadach? Blajer wyjaśnił

Czy bank może zarabiać na spreadach? Odtwórz: Czy bank może zarabiać na spreadach?
Foto: Na program zaprasza Paweł Blajer | Video: Czy bank może zarabiać na spreadach?

W programie "Sposób na franka" wyjaśniamy wątpliwości dotyczące kredytów we frankach. Dziś Paweł Blajer sprawdził, m.in. czy bank może zarabiać na spreadach?

Po tym, jak kurs franka gwałtownie wzrósł, a wraz z nim raty polskich kredytobiorców, w programie “Sposób na franka” wyjaśniamy zawiłości prawne związane z kredytami walutowymi. Odpowiadamy też na pytania od widzów. Można je zgłaszać na adres e-mail: kontakt24@tvn.pl.  

Co zrobić?

Dziś zajęliśmy się pytaniem jednego z widzów, który zastanawiał się, czy bank miał prawo przeliczyć wartość przyznanego kredytu po kursie kupna, a następnie wymagać płatności rat po kursie sprzedaży.

Krzysztof Rąpała, radca prawny uważa, że pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być dokładne zweryfikowanie umowy kredytowej.

- Wydaje mi się, że taka sytuacja, gdzie bank poza oprocentowaniem, czyli stawką referencyjną powiększoną o marżę, zarabia dodatkowo jeszcze na różnicach kursowych nie jest prawidłowe. Orzecznictwo ostatnich miesięcy wskazuje na to, że sądy idą raczej w kierunku tego, aby uniemożliwiać bankom zarabianie dodatkowo na różnicach kursowych - wyjaśnia Rąpała.

Walczyć w banku

Radca prawny uważa, że kredytobiorca powinien w takiej sytuacji zwrócić się do banku, aby ustalić korzystny dla niego kurs. - Może być to np. średni kurs Narodowego Banku Polskiego, aby bank nie zarabiał dodatkowo na przeliczeniu waluty - tłumaczy ekspert.

- Trzeba po pierwsze ustalić, jak umawiamy się na przyszłość, a po drugie jak rozliczamy przeszłość. W obecnej sytuacji bank może się zgodzić zmienić te zasady w przyszłości, ale obawiam się, że może nie udać się zmienić warunków wcześniejszych w rozwiązaniu przedsądowym - twierdzi Rąpała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane