• rozwiń

Temat: Gospodarka

To ma być rewolucja. Fiskus wypełni PIT za miliony Polaków

Jak bezbłędnie rozliczyć PIT? Odtwórz: Jak bezbłędnie rozliczyć PIT?
Jak bezbłędnie rozliczyć PIT? "Źródło: tvn24bis"

Już w przyszłym roku Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje dla podatników w ramach usługi "Twój e-PIT" zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 - poinformowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska.

Szefowa MF mówiła na konferencji o nowej usłudze "Twój e-PIT", która dla części podatników będzie dostępna od 2019 roku.

Za podatnika

W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje dla podatników ich zeznania podatkowe w wersji elektronicznej i od 15 lutego 2019 roku udostępni na portalu podatkowym - informowała Czerwińska. Dotyczyć to będzie zeznań PIT-37 i PIT-38.

Zeznanie będzie przygotowane w oparciu o systemy informatyczne KAS, włącznie z wykorzystywanymi do tej pory ulgami i odliczeniami.

Podatnik będzie mógł nie podejmować żadnej aktywności, wtedy przygotowane przez KAS zostanie przesłane do urzędu skarbowego. Bedzie mógł też zalogować się na portal i poprawić zeznanie lub uzupełnić np. o dane organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 procent. Będzie mógł wreszcie odrzucić propozycje KAS i wypełnić zeznanie samodzielnie.

Miliony Polaków

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom podatników. Upraszczamy rozliczanie PIT. Chcemy wprowadzić zmiany, które dotyczą ok. 25 mln Polaków, bo są związane z corocznym obowiązkiem wypełniania zeznania podatkowego - powiedziała Teresa Czerwińska i dodała, że system będzie transparentny i prosty. - Nie wymagający od podatnika dodatkowego wysiłku - dodała.

Podkreślała również, że dzięki nowemu systemowi blisko połowa podatników "będzie mogła zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć", bez wychodzenia z domu, a podatki będą "proste, przejrzyste, przyjazne podatnikom".

W 2020 roku do zeznań wypełnianych przez KAS mają dołączyć PIT-36 i PIT-36L, czyli zeznania prowadzących działalność gospodarczą. Informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania, mają też zostać rozszerzone o dane z rejestrów ZUS czy PESEL.

Co z błędami?

Szefowa resortu finansów zaznaczyła, że nadal zostanie zachowana możliwość rozliczania papierowego. Dziennikarze pytali na konferencji, co będzie, jeśli ktoś nie zainteresuje się swoim zeznaniem, wypełnionym elektronicznie przez KAS i wyśle papierowe. Przedstawiciele MF wyjaśniali, że zawsze zeznanie wypełnione przez podatnika będzie miało pierwszeństwo przed tym wypełnionym przez KAS.

Z kolei za błędy w zeznaniu elektronicznym podatnik będzie odpowiadał tylko wtedy, jeśli naniesie swoje poprawki. Jeśli bez poprawek zaakceptuje zeznanie wypełnione przez KAS, to KAS będzie odpowiadać za ewentualne błędy, przyznała Czerwińska, dodając, że MF "nie zakłada takiego scenariusza".

Przyznała, że dzięki usłudze "Twój e-PIT" praktycznie mogą zostać wyeliminowane przypadki opóźnień w dostarczaniu zeznania podatkowego urzędowi skarbowemu. "To jedna z korzyści nowego systemu, że nie trzeba będzie się martwić, że ktoś się ze swoim zeznaniem spóźni" - powiedziała.

Przedstawiciele MF przyznali, że jeśli podatnicy zostawią wypełnienie swoich zeznań KAS-owi i nie będą się interesować swoim zeznaniem, a będą musieli coś dopłacić, dowiedzą się o tym dopiero z wezwania urzędu skarbowego, wysłanego w momencie, gdy spóźnią się z płatnością. Czerwińska zwracała uwagę, że w sytuacjach, gdy podatnikom należy się zwrot, są oni na ogół "wyjątkowo aktywni" i sami zabiegają, by ten zwrot uzyskać jak najszybciej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lee4pxd
Dlaczego w wypowiedziach o PIT mówi się że sprawa dotyczy 25 mln osób skoro w Polsce co roku składa się ok 17 mln PITów?! reszta uchyla się czy wyjechała za granicę?!
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dyzma_m
OJ,OJ,Kto pracował w Skandynawia a zwłaszcza w Norwegi to wie ze tam praktyka wypełniania ich tamtejszego odpowiednika PIT jest od dawna ...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane