• rozwiń

Czesi kwestionują jaja rodem z Polski. Minister interweniuje

Czesi kwestionują jaja rodem z Polski. Minister interweniuje
Foto: tvn24 Foto: Jaja w Czechach spowodowały spór. Polska wyjaśnia, że produkcja żywności jest objęta kontrolami, zgodnie z odpowiednimi standardami

Trwa kontrola partii 160 tys. polskich jaj, które miały być źle oznakowane. Minister rolnictwa Czech Marian Jureczka zakwestionował jakość jaj z Polski i zarzucił eksporterom stosowanie cen dumpingowych. Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że podejmie działania wyjaśniające.

Producenci jaj z Polski od wielu lat wysyłają swoje produkty do Czech. To ważny rynek, trzeci pod względem wielkości odbiorca polskich produktów rolno-spożywczych. Jednak od 2012 roku Czesi regularnie kwestionują w mediach jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności, dostarczanej na tamtejszy rynek.

Jakość żywności

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu, gdy czeski minister rolnictwa podczas konferencji prasowej zakwestionował jakość polskich jaj i w dodatku zarzucił polskim producentom ograniczanie konkurencji hodowcom z Czech.

Zdaniem polskiego resortu rolnictwa, zarzut dotyczący złej jakości produktów jest niesłuszny.

"Uzasadniają to wyniki licznych kontroli Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności  i Weterynarii Komisji Europejskiej (FVO), nie wskazujące na jakiekolwiek uchybienia w zakresie utrzymania zwierząt, ich żywienia oraz leczenia. Przeprowadzona w Polsce
w ubiegłym roku kontrola Inspektorów FVO oceniła pozytywnie działania polskiej Inspekcji Weterynaryjnej w nadzorze nad żywnością oraz obrotem i stosowaniem leków" - napisano w komunikacie ministerstwa.

Dodaje, że produkcja żywności jest objęta kontrolami, zgodnie z odpowiednimi standardami.

"Niedopuszczalne jest upowszechniane negatywnych opinii o produktach przed dokładnym zbadaniem każdego przypadku przez odpowiednie inspekcje polskie i czeskie oraz rzetelnym ustaleniu stanu faktycznego" - podkreśla MRiRW w komunikacie. Resort uważa, że Czechy często nie stosują się do zasady upowszechniania podejrzeń po dokładnym sprawdzeniu informacji.

Na początku lipca br. czeskie służby weterynaryjne przesłały Polsce wiadomość o nieprawidłowościach  w oznakowaniu 160 tys. sztuk jaj z Polski. Obecnie trwają w tej sprawie kontrole.

Unijne prawo

Prawo dotyczące rynku spożywczego zostało określone na poziomie unijnym i obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich. Każdy podmiot zobowiązany jest przestrzegać odpowiednie zasady na wszystkich etapach produkcji.

"Polska spełnia wszystkie wymagania dotyczące kontroli i monitorowania jakości artykułów rolno-spożywczych, dlatego uznaje za niezrozumiałe, powtarzające się przypadki podważania w Czechach solidnej jakości polskich produktów rolno-spożywczych" - dodano w oświadczeniu polskiego ministerstwa, które zadeklarowało podjęcie stosownych działań w kierunku wyjaśnienia sytuacji.

 

500 plus dla rolników:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Guziel
Jak słyszę kolejne brednie na temat pomocy dla biednych rolników którzy i tak już kupę kasy dostali i są w KRUSie to mi się flaki wywracają.
A co mają powiedzieć mali przedsiębiorcy !!!
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane