• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Wychowujesz samotnie dziecko? Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT

"Biznes dla ludzi" cz.1 Odtwórz: "Biznes dla ludzi" cz.1
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Jak mają rozliczyć się z fiskusem rodzice samotnie wychowujący dzieci? | Video: "Biznes dla ludzi" cz.1

Początek marca to bardzo dobry czas, aby - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - zabrać się za rozliczenia rocznego zeznania PIT. Tym bardziej, że im wcześniej to zrobimy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot z ewentualnych, przysługujących nam ulg podatkowych. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer podpowiada, jak rozliczyć powinny się osoby samotnie wychowujące dzieci.

Osoby samodzielnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z tzw. preferencyjnej formy rozliczenia się. Na czym ona polega i co można na niej zyskać? Wspólne rozliczenie z dzieckiem powoduje, że podatek oblicza się od połowy podstawy opodatkowania a nie od całości. Potem mnoży się go przez dwa. Podwójny podatek od połowy kwoty opodatkowania jest i tak mniejszy niż pojedynczy podatek od całości. Głównie ze względu na skalę podatkową i kwotę wolną od podatku.

- To, czy jest się samotnym rodzicem określa status cywilny (np. wdowiec czy wdowa), jak i faktyczne samotne wychowywanie dziecka. Wszelkie konkubinaty zawarte po rozwodzie lub po śmierci małżonka powodują, że nie możemy skorzystać z tej preferencji - podkreślił Konrad Turzyński z kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy.

I dodał: - Chodzi o to, że co do zasady nie mieszkamy z kimś, nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego i w konsekwencji wspólnie nie wychowujemy dziecka.

Co ważne, oświadczenie o opodatkowaniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko, składamy poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w deklaracji PIT. - Urząd może żądać od nas dowodów na fakt samotnego wychowywania dziecka - zaznacza ekspert.

Rodzic może też wspólnie rozliczyć się z dzieckiem - wówczas można liczyć na zapłacenie niższego podatku.
Ważne: wspólne rozliczenie przysługuje tylko rodzicowi z dziećmi małoletnimi; dziećmi - bez względu na wiek - które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; dziećmi uczącymi się do ukończenia 25 lat.

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane