• rozwiń
  • WIG20 2349.72 -0.09%
  • WIG30 2704.88 -0.01%
  • WIG 60768.52 -0.03%
  • sWIG80 12041.49 +0.04%
  • mWIG40 4276.87 +0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:29

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Przybywa "osób, których świadczenie trudno nazwać emeryturą"

Polacy odchodzą na emeryturę Odtwórz: Polacy odchodzą na emeryturę
Polacy odchodzą na emeryturę "Źródło: tvn24bis.pl"

- Rośnie liczba osób o krótkich karierach zawodowych lub zatrudnionych w ramach umów, od których nie są odprowadzane składki emerytalne lub odprowadza się je w minimalnej wysokości. Takich osób jest o wiele za dużo, najwięcej w Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS w rozmowie z "DGP" mówiła o wysokości emerytur osób, które skorzystały z obniżonego wieku emerytalnego. Jak podała, jest ona nieco niższa od średniej sprzed obniżenia wieku, która wynosiła 2170 zł.

- Przeciętne świadczenie z ustawy wiekowej to 2080 zł miesięcznie. W przypadku kobiet jest to 1610 zł, a mężczyzn - 2700 zł - poinformowała.

Dodała, że z możliwości szybszego przejścia na emeryturę skorzystało 313 tysięcy osób, a aż 34 tysiące z nich otrzymało świadczenie niższe niż minimalne, które dziś wynosi 1000 złotych.

- Z punktu widzenia całości nowego systemu (w którym jest blisko 5,5 mln osób - red.) takich osób z emeryturą poniżej minimalnej jest 166,6 tys. i liczba ta szybko rośnie. Zdecydowana większość z tej grupy osób ma świadczenia powyżej 500 zł, ok. 1,5 proc. stanowią emerytury o wysokości 100 zł i poniżej. Musimy myśleć, jak rozwiązać problem szybko powiększającej się grupy osób, których świadczenie trudno nazwać emeryturą - powiedziała.

Coraz więcej

Takich osób będzie coraz więcej. Jak bowiem powiedziała Uścińska, "rośnie liczba osób o krótkich karierach zawodowych lub zatrudnianych w ramach umów, od których nie są odprowadzane składki lub odprowadza się je w minimalnej wysokości".

- Takich osób jest o wiele za dużo, najwięcej w całej Unii Europejskiej. Taka fala świadczeń, wynikająca z krótkiej kariery zawodowej, przechodziła wcześniej przez inne kraje i wyciągnęły one wnioski. Dużo z nich podjęło decyzję, że do otrzymania jakiegokolwiek świadczenia emerytalnego wymagany jest pewien minimalny staż, tak by nie wypłacać świadczeń urągających swoją wysokością sformułowaniu "emerytura". Konwencja nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy przewiduje, że taki staż powinien być na poziomie 15 lat. Za kryterium można też przyjąć zamiast tego np. określoną kwotę zgromadzonych składek - oceniła.

- Tym, którzy nie spełniliby kryterium stażowego, można byłoby zwrócić opłacone składki w jednej lub kilku ratach. Takie rozwiązania funkcjonują w różnych krajach - dodała.

Mniej niż minimum

Minimalna emerytura w Polsce wynosi 1 tysiąc złotych. Przysługuje ona jednak jedynie kobietom z 20- i mężczyznom z 25-letnim stażem pracy. Wiele osób otrzymuje jeszcze niższe świadczenie, bo według obowiązujących przepisów emerytura przysługuje dzisiaj każdemu, kto osiągnął wiek emerytalny i opłacił choćby jedną składkę emerytalną.

W skrajnych przypadkach, które niedawno opisywaliśmy, świadczenie może wynieść nawet 10 groszy miesięcznie. Więcej na ten temat TUTAJ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
aleksanderj43
To skutki nie placenia skladki ZUS przez pracodawcow Przez lata toleruja to wszystkie rzady tego demokratycznego ustroju Jaki byl PRL to byl ale kazdy zatrudniony pracownik mial wplaty do ZUS
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
waldemar_waldemarowicz
Nadspodziewanie udał się wiekowy eksperyment przerobienia emerytow w dziadów. Po 40 latach nienagannej pracy kobieta otrzymała 1250zł. na rękę.Nie kłamcie nie róbcie oszukańczych uśrednień. Nasi emeryci będą BIEDAKAMI a co za tym idzie Powolny Proces Eutanazji Został Rozpoczęty.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Podatki są wysokie to i ceny są wysokie, podatki są wysokie to i inwestorów niema, przez co ceny produktów są wysokie. Problemem nie jest że ktoś zarabia 1250zł tylko to że chleb kosztuje 2,5zł a nie 70 groszy.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane