• rozwiń

Temat: Gospodarka

Obcokrajowcy wybierają Polskę. Przyjeżdżają "za pracą"

Ukraińcy wspomagają polskie firmy Odtwórz: Ukraińcy wspomagają polskie firmy
Ukraińcy wspomagają polskie firmy "Źródło: TVN24 BiS"

Przybywa obcokrajowców, którzy otwierają w Polsce własną firmę - wynika z danych gromadzonych przez biuro rachunkowe Tax Care. Ponad połowa klientów biura do Ukraińcy i Białorusini, a popularne branże to transport i handel. Nasz kraj sytuował się w ubiegłym roku na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby imigrantów, którzy przyjechali "za pracą".

Według danych Eurostatu Polska wydała w 2016 roku niemal 586 tysięcy zezwoleń pobytowych dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej. Był to drugi najwyższy wynik w Unii Europejskiej po Wielkiej Brytanii (866 tys. zezwoleń), a przed Niemcami (505 tys.).

Jednocześnie aż w ośmiu przypadkach na dziesięć przybyły do Polski obcokrajowiec swój wniosek o wydanie pozwolenia na pobyt motywował względami zawodowymi.

Z Ukrainy i Białorusi

Wraz ze wzrostem liczby obcokrajowców pracujących w Polsce rośnie również liczba otwieranych przez nich firm, co pokazują statystyki biura rachunkowego Tax Care. W porównaniu do całego roku 2016 liczba klientów-obcokrajowców zwiększyła się już o ok. 55 proc. w pierwszych 11 miesiącach 2017 roku.

Wśród klientów Tax Care spoza Polski jednoosobowe działalności gospodarcze najczęściej zakładają nasi wschodni sąsiedzi: Ukraińcy (44 proc. zagranicznych klientów Tax Care) oraz Białorusini (10 proc.).

Na dalszych miejscach plasują się obywatele Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Afganistanu. W zakładaniu spółek z. o. o. widać za to duży udział narodów azjatyckich: Hindusów, Koreańczyków, Chińczyków i Wietnamczyków.

Jaka praca?

Branże najczęściej reprezentowane przez firmy założone przez zagranicznych klientów Tax Care to usługi transportowe (17 proc.), sprzedaż detaliczna i hurtowa (9 proc.) oraz IT (ponad 6 proc.), a także sektor restauracyjny oraz doradztwo gospodarcze. Jedynie ponad 3 proc. klientów Tax Care reprezentuje sektor usług budowlanych.

- Najliczniejsza grupa klientów to osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą. Niemniej jednak tendencję wzrostową w liczbie zakładanych przez obcokrajowców firm widać również w innych formach organizacji przedsiębiorstw, szczególnie w spółkach z o. o., które zdecydowanie są najczęściej wybieraną formą prawną firm tworzonych w Polsce przez obcokrajowców – mówi Piotr Hejmanowski, ekspert Tax Care ds. obsługi prawnej mikroprzedsiębiorstw.

- Założenie w Polsce spółki z o. o. jest łatwiejsze dla obcokrajowców, gdyż może to zrobić osoba lub osoby posiadające tylko pobyt czasowy bez dostępu do rynku pracy. Jednoosobowa działalność wymaga już karty pobytu. – dodaje.

Dane GUS

Większą aktywność biznesową obcokrajowców w Polsce potwierdzają również dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według listopadowego biuletynu GUS liczba istniejących spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem kapitału zagranicznego wzrosła na koniec września 2017 r. o niemal 5 proc. rok do roku do 89,5 tys. firm, co oznacza, że w ciągu roku powstało niemal 4 tys. nowych spółek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane