• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

Rośnie apetyt na pracowników. Coraz więcej firm chce zatrudniać

Rośnie apetyt na pracowników. Coraz więcej firm chce zatrudniać
Foto: (CC BY-NC-ND 2.0)/ Gerardo Pesantez / World Bank Foto: Blisko co trzecia firma chce zatrudnić nowych pracowników

W najbliższym półroczu 31 proc. firm planuje zwiększać zatrudnienie, a jedynie co dziesiąta redukcję etatów - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania pt. "Plany Pracodawców" przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS Polska.

- 32 proc. badanych przedsiębiorców (24 proc. w I kw. br. - red.) stwierdziło, że w ciągu najbliższego półrocza będziemy mieli do czynienia ze wzrostem gospodarczym (...), czyli sytuacja gospodarcza będzie się poprawiała - wskazała podczas konferencji prasowej Katarzyna Gurszyńska z Randstad.

Lepsza sytuacja

Dodała, że przedsiębiorcy lepiej oceniają też kondycję ich firm. - We wszystkich regionach zdecydowana większość badanych ocenia swoją sytuację finansową, jako dobrą lub bardzo dobrą (65 proc. wskazań) - mówiła.

Zaznaczyła, że jedynie 5 proc. badanych oceniło sytuację firmy jako złą. Z tej grupy co dziesiąta taka deklaracja pochodziła od pracodawców ze Wschodu kraju.

Chcą zatrudniać

Z badania wynika, że coraz lepsze oceny prezentowane przez przedsiębiorców powodują, że rośnie ich apetyt na nowych pracowników. - Aż 31 proc. badanych firm przewiduje zwiększenie liczby etatów w najbliższych sześciu miesiącach - mówiła Gurszyńska.Dodała, że choć to wzrost w ujęciu kwartalnym tylko o 1 pkt proc., to odsetek ten jest obecnie najwyższy w od 2009 r.

Z badania wynika, że największe zapotrzebowanie na nowych pracowników będziemy mogli zaobserwować wśród firm z sektora handlu i napraw (34 proc. wskazań), produkcji (33 proc.) oraz budowlanki (31 proc.).

Jeśli natomiast chodzi o zróżnicowanie regionalne, to największy odsetek firm deklarujących zwiększenie zatrudnienia pochodziło z województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Gdzie najsłabiej?

Najmniej skłonne do zatrudniania - jak wynika z badania - mają być firmy z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego, a także pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Z zaprezentowanych danych wynika ponadto, że w ciągu ostatniego półrocza aż 39 proc. firm podniosło pensje swoim pracownikom. Były to głównie firmy z branży przemysłowej. W kolejnych miesiącach może być już nieco gorzej, gdyż podwyżki planuje 18 proc. badanych. Z kolei 76 proc. przedsiębiorców chce pozostawić je na dotychczasowym poziomie, a jedynie 2 proc. rozważa cięcie wynagrodzeń.

Ważne badanie

Opublikowana w poniedziałek 26. edycja badanie "Plany Pracodawców" została zrealizowana przez TNS Polska między 8 kwietnia a 7 maja br. na grupie 1000 firm. Autorzy badania zaznaczyli, że z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, a także te zajmujące się doradztwem personalnym oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.

Obecny na konferencji minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oceniając wyniki badania stwierdził, że napawają one optymizmem. Apelował jednocześnie do przedsiębiorców, by "odważniej podchodzili do podnoszenia płac".

- Sama praca już nie jest wartością samą w sobie. Wartością jest jakość tej pracy, jakość zatrudnienia, a ona w pierwszej kolejności musi oddziaływać na finanse polskich rodzin - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
patryk_waper
Rośnie apetyt na pracowników ! Największe poruszenie w budach z kebabem przy kąpieliskach szukają desperatów do pracy w 50 stopniowym upale za "pocałuj w rąsię a może coś dostaniesz" plus umowa pisana codziennie, a co, da się, da się...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bob_lewandowski
za niewolnicze wynagrodzenie haha nie dziwo ze kazdy chce na tym zarabiac.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jrr
Loading...
jrr
Taaa... przecież wszyscy chcieli kapitalizmu . A kapitalizm to właśnie to ,maksymalnie niska płaca i nikogo nie interesuje czy starczy ci na godne życie . Włada ten co ma kase ,on dyktuje jak żyje społeczna masa .Tego chciał każdy ,walczyliscie o to .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jrr
Loading...
jrr
Przeciez wszyscy chcieli kapitalizmu ,walczyli o to , macie obywatele wolną Polske. Jesteście wolni ale od wszystkich praw jakie mieliście za czasów znienawidzonej komuny .Pracujecie za kasę za jaka ciężko przeżyć jednostce ,za komuny jeden robotnik za pensyjkę mógł utrzymać rodzinę dziś będąc sam ,bieduje .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane