• rozwiń

Temat: Praca

Coraz trudniej o pracowników tymczasowych

Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki Odtwórz: Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki
Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki "Źródło: tvn24bis"

Do 106 tysięcy spadła liczba pracowników tymczasowych zatrudnianych przez firmy członkowskie Polskiego Forum HR w pierwszym kwartale tego roku. To o 11 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Polskie Forum HR podsumowało sytuację na rynku agencji zatrudnienia w pierwszym kwartale 2018 roku, analizując wyniki firm członkowskich, reprezentujących około połowę wartości rynku pracy tymczasowej i 1/3 rynku rekrutacji stałych.

Znaczny spadek

Do 106 tys. spadła liczba zatrudnianych pracowników tymczasowych. To aż o 11 procent mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Polskie Forum HR szacuje, że w całej Polsce, w pierwszym kwartale tego roku zatrudnionych było w sumie około 338 tys. pracowników tymczasowych.

W bardzo podobnym tempie spadła liczba godzin przepracowanych przez tychże pracowników – o 12 procent rok do roku.

- Mając na uwadze sytuację na rynku pracy, informacja ta nie jest zaskoczeniem. Pracodawcy, w tym również agencje zatrudnienia, mają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a napływ pracowników z Ukrainy niestety nie jest wystarczający, aby te deficyty zredukować. Dodatkowo, pracodawcy częściej oferują stałe zatrudnienie, stąd zwiększony przepływ pracowników z agencji do firm pracodawców użytkowników – komentuje Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR.


Mimo spadku liczby godzin i liczby pracowników tymczasowych, obroty w zakresie pracy tymczasowej w pierwszym kwartale tego roku wzrosły o 6 procent w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, osiągając poziom (wśród firm członkowskich) ponad 892 mln złotych. Ma na to wpływ przede wszystkim wzrost przeciętnego wynagrodzenia w tym okresie, który jak podaje GUS był na poziomie ponad 7 procent.

Śmieciówki rzadkością

Ponad 91 procent wszystkich umów zawieranych z pracownikami tymczasowymi przez agencje członkowskie PHHR to umowy o pracę. Mimo pełnego dopuszczenia przez ustawodawcę możliwości korzystania z umów cywilnoprawnych przez nowelizację, która obowiązuje od czerwca 2017 roku, w firmach członkowskich procent ich zastosowania nie wzrósł.

Wartość rynku rekrutacyjnego w PFHR w pierwszym kwartale tego roku wyniosła ok. 40 mln złotych, z czego 36,2 mln złotych dotyczyło przychodów uzyskanych z realizacji projektów rekrutacyjnych na rzecz polskich pracodawców – to 20 procent więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Blisko 3,7 mln złotych to przychody z usługi kierowania pracowników do zagranicznych pracodawców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane