• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pracy będzie aż za dużo. Prawie wszystkie firmy planują zatrudniać

Prognozy dla rynku pracy Odtwórz: Prognozy dla rynku pracy
Foto: Shutterstock Foto: Eksperci z Manpower Group podkreślają, że w ciągu najbliższych miesięcy rynek pracy będzie kierować się w stronę pracowników, których zaczyna brakować. | Video: Prognozy dla rynku pracy

Aż 88 proc. pracodawców planuje w najbliższym kwartale wzrost zatrudnienia lub ustabilizowanie sytuacji w ilości etatów w Polsce - wynika z najnowszego raportu o rynku pracy. Polska zajęła czwarte miejsce pod względem najlepszych perspektyw zatrudnienia w regionie.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy pracodawcy mają wiele planów dotyczących rekrutacji nowych pracowników, wynika z barometru grupy Manpower pt. "Perspektyw Zatrudnienia". Po korekcie sezonowej, prognoza netto zatrudnienia wynosi aż 9 proc. To trzynasta z rzędu, dodatnia perspektywa dla Polski. W ujęciu rocznym, wzrosła ona o 4 punkty proc.

Polska zajęła czwarte miejsce wśród krajów regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód), w których znalezienie pracy będzie najłatwiejsze.

Na najlepszą sytuację mogą liczyć pracownicy sektora produkcji przemysłowej - od ośmiu lat oceniany jest on najlepiej. Narzekać nie mogą również zatrudnieni w branży budowlanej oraz transportowej.

Dobre perspektywy

Wśród 750 ankietowanych przedsiębiorców siedmiu na dziesięciu nie planuje zmian personalnych w zbliżającym się kwartale. Niemal co piąty zamierza rekrutować nowych pracowników.

– Obserwowana od dłuższego czasu poprawa na rynku pracy nie zwalnia tempa. Z racji obaw przed zagrożeniami terrorystycznymi w innych krajach, wzrostu ilości miejsc pracy należy spodziewać się również w polskiej turystyce i związanymi z nią usługami – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Jedyną branżą, co do której eksperci nie mają dobrych wiadomości, jest energetyka. W tej branży od kilku lat perspektywy są negatywne.

Potrzeba ludzi

Eksperci z Manpower Group podkreślają, że w ciągu najbliższych miesięcy rynek pracy będzie kierować się w stronę pracowników, których zaczyna brakować.

- Ocieplenie rynku wiąże się ze wzrostem niedoboru talentów, który staje się jednym z czołowych problemów firm. Pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę, że wykwalifikowani pracownicy, to największa wartość przedsiębiorstw, która może zadecydować o ich konkurencyjności i być lub nie być na rynku – uważa Iwona Janas.

Największą szansę na znalezienie pracy mają mieszkańcy Polski centralnej.

 

Raport: Ok. 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane