• rozwiń

"Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia"

Morawiecki: Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia Odtwórz: Morawiecki: Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia
Morawiecki: Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia "Źródło: tvn24"

- W Katowicach spotykamy się po to, by zapewnić warunki do życia na ziemi naszym dzieciom i wnukom, które odczują skutki decyzji podejmowanych przez nas dzisiaj - mówił podczas szczytu klimatycznego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że "Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia".

Zdaniem szefa rządu "świadczą o tym osiągnięte przez nas efekty w zakresie redukcji emisji, zwłaszcza zwiększanie lesistości kraju, a także wspieranie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych".

Jak podkreślał Morawiecki podczas panelu Global Climate Action, "my, Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków, dbałości o klimat".

- Redukcja emisji dwutlenku węgla jest zobowiązaniem globalnym, szczególnie wobec tych największych. Inaczej starania mniejszych partnerów i mniejszych państw nie będą miały realnego znaczenia. To, że tylu nas tu zjechało, świadczy o randze problemu. To problem globalny, ale musimy go rozwiązywać również lokalnie - tłumaczył premier.

Jak mówił, globalna gospodarka tworzy wyzwania, które wymagają globalnych rozwiązań. - Naszą latarnią w znalezieniu odpowiednich rozwiązań jest właśnie ekonomia - wskazał.

Zdaniem premiera to państwa odgrywają kluczową rolę w kontekście rozwiązywania problemów dotyczących zmian klimatu.

- To co jednak cieszy najbardziej, to fakt, iż na całym świecie burmistrzowie, organizacje pozarządowe i biznes równie mocno, coraz mocniej są zaangażowani w naszą polską inicjatywę elektromobilności. Zaangażowała się w nią blisko jedna trzecia populacji, (...) a także 1500 różnych organizacji, miast, organizacji pozarządowych. To rzeczywiście ogólnoświatowa inicjatywa - powiedział.

Elektromobilność

Premier powiedział, że aby osiągnąć założony cel zrównania emisji i ich pochłaniania w drugiej połowie XXI wieku, musimy podejmować działania we wszystkich sektorach. Według niego Polska jest tego doskonałym przykładem. - W Europie rozpoczęliśmy jedną z największych transformacji w zakresie wdrożenia elektromobilności w transporcie publicznym - poinformował.

Zaznaczył, że Polska ogranicza zużycie energii, szczególnie w sektorze mieszkalnictwa, szukamy też możliwości wykorzystania wszelkich dostępnych źródeł energii. Dlatego, zdaniem Morawieckiego, "technologia" - to jest drugie hasło polskiej prezydencji.

- Polska jest jednym z najszybciej transformujących się energetycznie krajów świata po 1989 roku. Również w zakresie efektywności energetycznej mamy tutaj ogromne osiągnięcia w ostatnich 25 latach - powiedział premier. - Innowacje muszą być głównym motorem transformacji energetycznej. Innowacje wymagają mądrej polityki podatkowej i regulacyjnej. Dbamy też o drugą stronę równania - Polska była i jest wiodącym orędownikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, czego dowodzi nasza propozycja przyjęcia "deklaracji leśnej" - dodał.

Morawiecki podkreślił, że "natura" jest trzecim filarem polskiej prezydencji. - Czyli człowiek, technologia, natura - przypomniał.

Dodał, że zaliczenie Polski do grona rozwiniętych państw nakłada na Polskę szczególny obowiązek troski o środowisko. - Ekologia jest dziś w modzie i mam przekonanie, że ta moda akurat nigdy nie przeminie. W znaczeniu ideowym ekologia opiera się na przezwyciężeniu egoizmu (...), troska o środowisko powinna łączyć nie tylko państwa, ale wszystkich ludzi. Ziemia to nasz wspólny dom - podkreślił.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach we wtorek zdominuje temat elektromobilności. Tego dnia zaprezentowana będzie polsko-brytyjska inicjatywa ws. promocji nisko- i bezemisyjnego transportu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kubat
"...Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia...", budując gigantyczny blok elektrowni w Białymstoku, zasilany węglem, kilkunastoma pociągami węgla dziennie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Stefan_007
Zwiększanie lesistości? To chyba żart! LP nigdy chyba tyle drewna nie pozyskiwały! Hektarów lasu może nam przybywa, ale co do masy zielonej mamy chyba raczej regres. Jednie co, to przyrosty roczne są większe wskutek ocieplenia, ale zasługi naszego rządu tu nie ma żadnej.
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
skuba
No przecież PiS głosił, że "Polska jest w ruinie" a więc fakt, że cokolwiek jednak dymi to coś zdumiewającego!
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
matiga
Może nie ma się co zdumiewać. Na rodzinnych zdjęciach oglądam dzień życia warszawskiej rodziny w 1946 roku. Te ruiny zasnuwał dym bo palono wszystkim co dało się zdobyć. Taka jest opowieść seniorów. Teraz też mamy ruiny i z nich nadmiar CO2.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane