• rozwiń

"Mamy zapasy węgla na 200 lat". Ekolodzy krytykują

Prezydent Duda o zapasach węgla w Polsce Odtwórz: Prezydent Duda o zapasach węgla w Polsce
Prezydent Duda o zapasach węgla w Polsce "Źródło: tvn24"

- Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Jak podają eksperci, mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z naszego surowca całkowicie zrezygnowali - przyznał w poniedziałek w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Wypowiedź głowy państwa skrytykowali przedstawiciele Greenpeace Polska.

- Nie ma dzisiaj strategii całkowitej rezygnacji z węgla w Polsce - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Katowicach z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Prezydent zaznaczył, że Ministerstwo Energii przedstawiło ostatnio strategię rozwoju energetyki polskiej, gdzie - jak zaznaczył Andrzej Duda - "jest przewidziana stopniowa zmiana tego tak zwanego miksu energetycznego poprzez zwiększanie ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych". Jak dodał, poza wzrostem udziału energii odnawialnej, Ministerstwo Energii zakłada również "w perspektywie energetykę jądrową" oraz stopniową redukcję energetyki opartej na węglu.

- Natomiast węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Jak podają eksperci, mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z naszego surowca, dzięki któremu mamy zapewnioną suwerenność energetyczną, całkowicie zrezygnowali. Byłoby to z punktu widzenia polityki, jaką realizuje nasze państwo, dziwne - oświadczył prezydent.

Jak podkreślił, "suwerenność energetyczna musi być fundamentem". - W tej chwili staramy się o suwerenność energetyczną w zakresie energii pochodzącej z gazu i walczymy o to, by taką suwerenność całkowitą uzyskać. Trudno, żebyśmy w tym samym czasie rezygnowali z węgla, jako surowca energetycznego - dodał prezydent.

Greenpeace krytykuje prezydenta

Na wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy suchej nitki nie zostawili przedstawiciele Greenpeace Polska.

"Prezydent Andrzej Duda powiedział dziś na COP24, że zasoby węgla wystarczą nam na 200 lat. Tymczasem, żeby uniknąć katastrofy klimatycznej musimy przestać go spalać w ciągu 12 lat" - wskazano we wpisie na Twitterze.

Zdaniem przedstawicieli Greenpeace Polska "takimi słowami Andrzej Duda naraża na szwank powodzenie negocjacji klimatycznych".


 

Ekolodzy zamieścili oświadczenie w tej sprawie również na swojej stronie internetowej. "Mówienie o tym, że Polska będzie nadal utrzymywać w kraju węglowe status quo, obniża szansę na sukces szczytu. To również działanie na szkodę naszego kraju, na szkodę Polek i Polaków, którzy - co pokazują badania - chcą szybkiego odejścia od paliw kopalnych" - podkreślili przedstawiciele Greenpeace Polska.

Aktywiści wskazują, że słowa prezydenta padły w czasie "w którym świat stoi w obliczu katastrofy klimatycznej", a także w Katowicach, gdzie wielu przywódców i ekspertów apeluje o podjęcie ambitniejszych działań na rzecz klimatu.

"Prezydent zauważa, że zasoby węgla wystarczą w Polsce na 200 lat, ale sprawia wrażenie, jakby był głuchy na argumenty naukowe mówiące o tym, że uniknięcie najgorszych skutków kryzysu jest możliwe wyłącznie, jeśli przestaniemy spalać węgiel w lat dwanaście, do 2030 roku. Ta rozbieżność między założeniami prezydenta Dudy, a globalną rzeczywistością jest bardzo niepokojąca" - dodali ekolodzy.

Przygotowanie mapy drogowej wdrażania Porozumienia paryskiego to jedno z głównych zadań, jakie stoi przed państwami podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

Mówił zresztą o tym sam prezydent Duda. - Mam nadzieję, że (...) te ważne dokumenty, które chcemy tutaj przyjąć, jako coś, co nazwaliśmy "Katowice Rulebook", reguły katowickie, mające na celu wdrożenie porozumienie paryskiego, (...) zostaną zrealizowane, a będzie to w efekcie oznaczało, że szczyt katowicki zakończył się pełnym sukcesem - oświadczył w poniedziałek prezydent, otwierając szczyt.

COP24. SZEŚĆ RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ

Odwęglenie Europy

Na odejście od węgla coraz mocniej naciska Komisja Europejska. Ze strategii przedstawionej w ubiegłym tygodniu wynika, że UE stanie się gospodarką neutralną dla klimatu.

- Możemy zmaksymalizować udział odnawialnych źródeł energii - to będzie podstawa naszego systemu energetycznego. Ponad 80 procent energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych do 2050 roku - mówił wiceszef KE do spraw unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

- Europejski system energetyczny musi się odwęglić. Do 2050 roku 80 procent energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych - wtórował mu unijny komisarz do spraw działań klimatycznych i energii Miguel Arias Canete.

Z punktu widzenia Polski, której system energetyczny opiera się w około 80 procent na węglu, strategia zapowiada rewolucję. W skali całej UE system energetyczny, który odpowiada za ponad 75 procent emisji gazów cieplarnianych, w mniejszym stopniu, ale również obecnie opiera się na paliwach kopalnych (nie tylko na węglu, ale też na przykład na gazie). Wszystkie przedstawione przez KE ścieżki oznaczają, że do połowy wieku sytuacja ta ulegnie radykalnej zmianie.

Oznacza to zresztą również rewolucję na rynku pracy. Jak wynika bowiem z danych za 2015 rok, w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego w Polsce pracowało 99,5 tys. osób. To najwięcej w całej Unii Europejskiej.

Na tę kwestię zwracał zresztą uwagę były wiceprezydent USA Al Gore. Jak mówił, "potrzebujemy takich polityk, które przyspieszą przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną". - Jednocześnie musimy pamiętać o tych, którzy obecnie pracują w kopalniach węgla - zastrzegł laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. - W Stanach Zjednoczonych mieliśmy ten problem przy rezygnacji z węgla, górnicy i inni pracownicy kopalń uzyskiwali zatrudnienie w zawodach przyszłości i myślę, że to jest lepsza przyszłość także dla Polski - przypominał Al Gore.Należy pamiętać, że strategia nie jest propozycją legislacyjną, ale KE liczy na to, że jeszcze przed majem przyszłego roku zostanie omówiona przez państwa członkowskie we wszelkich formacjach Rady - ministrów odpowiadających za różne obszary.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (21)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bazar
Przyczepili się do węgla i ten temat drążą bez końca. Nikt nie wspomina, że główne zatrucie środowiska powodują samochody, których przybywa w iście lawinowym tempie, samoloty i inne wytwory spalające gigantyczne ilości paliwa jak np rakiety, statki itp
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nientemale
Szczególnie te rakiety trują, latają non stop w te i we wte, a tak na poważnie to w Polsce jeżdżą coraz lepsze samochody, większość nowych, mają filtry Euro 4,5,6 w przeciwieństwie do kominów, z których wali dym zawierający większość tablicy Mendelejewa
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gość110
Za komuny nie palono plastikami/palono mało, bo po prostu było ich mało. Teraz palą czy popadnie, to syf jest...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mamtownosie
Edward Gierek- wizjoner - powiedzial, ze Polska na weglu stoi. Mielismy wegla na 400 lat. Obecnie mamy go na 200 lat. Za 20 lat Polacy beda na weglu lezec. RIP.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
ci co palą śmieciami,miałem i węglem powinni mieszkać obok siebie w jednej miejscowości
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
matiga
Wg jego widzenia świata kopalnie będą fedrowały w filarach zabezpieczających i połowa Górnego Śląska stanie się uchylona bądź powstaną czarne dziury. Ziemia też ma granice wytrzymałości.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Pistolet
Ostatni rok był rekordowy pod względem ilości węgla sprowadzonego z Rosji. Ciekawa ta suwerenność. Pokłady węgla to w Polsce są. Pokładów rozumu dla władz nie starcza. Trochę mniej zależności od gazu z Rosji i jednocześnie wysyłanie kasy na węgiel. Żeby te pieniądze nie wróciły do Polski w postaci czołgów z gwiazdą
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sundayman
Za 50 lat świat będzie używać reaktorów termojądrowych (Japończycy są już blisko) a my sobie będziemy dalej smrodzić węglem. Górnicy będą nadal na przemian strajkować, a w reszcie kraju zrobimy skansen.
Dobra zmiana.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Janko Emigrant
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JustMike83
Czy on w ogóle się zastanawia zanim coś powie??? Organizujemy szczyt klimatyczny na temat poprawy jakości, a rząd z prezydentem nie dość, że organizuje szczyt w miejscowości, w której jest najwięcej smogu to jeszcze się chwali, że mamy węgiel. Ja pier....
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane