• rozwiń
  • WIG20 2181.51 -0.08%
  • WIG30 2468.58 -0.07%
  • WIG 57384.42 -0.06%
  • sWIG80 11440.78 +0.10%
  • mWIG40 3649.49 +0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:20

Dostosuj

Comarch i Asseco złożyli odwołania w przetargu ZUS. Długa lista zastrzeżeń

Rzecznik ZUS: trzeba przyznać, że pracownicy zasługują na podwyżki Odtwórz: Rzecznik ZUS: trzeba przyznać, że pracownicy zasługują na podwyżki
Rzecznik ZUS: trzeba przyznać, że pracownicy zasługują na podwyżki

Dwa odwołania od wyników przetargu na utrzymanie przez cztery lata systemu informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły do Krajowej Izby Odwoławczej. Złożyły je zwycięzca przetargu - Comarch i jego rywal Asseco. Rozprawa odbędzie się 8 grudnia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 14 listopada poinformował, że wybrał Comarch na firmę, która za 242 mln zł zajmie się utrzymaniem Kompleksowego Systemu Informatycznego Zakładu w kolejnych czterech latach od podpisania umowy.

- Odwołania od tej decyzji zamawiającego można było złożyć do 24 listopada. Wtedy wpłynęły dokumenty od obu firm - powiedziała wiceprezes KIO Magdalena Grabarczyk, rzeczniczka prasowa Izby. KIO ma 15 dni na ich rozpoznanie - do 9 grudnia - podała.

Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział w piątek, że każdy z uczestników postępowania ma możliwość skorzystania z wszelkich dostępnych instrumentów ochrony prawnej. - Spodziewaliśmy się konfrontacji prawnej pomiędzy uczestnikami postępowania i na taką konfrontację się przygotowaliśmy. Mam zespół ekspertów m.in. z zakresu zamówień publicznych, którzy wspierają nas przy tym zamówieniu - podkreślił.

Wyniki przetargu

Comarch otrzymał 60 pkt. w kryterium ceny, 12 pkt. w kryterium zadań i 10 pkt. w kryterium procesu przejęcia systemu. Oferta Asseco otrzymało 38 pkt. za cenę, komplet - 30 pkt. w kryterium zadań i 10 pkt. za koncepcję przejęcia systemu. Oferta firmy Atos na tym etapie została odrzucona.

Na ocenę ofert składały się w 60 proc. cena, w 30 proc. jakość wykonania zadań testowych i 10 proc. koncepcja przejęcia systemu informatycznego. Najniższą ofertę cenową przedstawił Comarch - 242 mln zł brutto, drugą pod względem ceny Asseco 373 mln 996 tys. zł, a trzecią Atos - 430 mln 607 tys. zł. Budżet, który ZUS przeznaczył na ten cel to 373 mln 998 tys. zł.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła wówczas, że w wyniku przetargu koszt utrzymania KSI ZUS spadnie o ponad połowę. Według niej, po raz pierwszy w historii można mówić o realnej konkurencji w zakończonym przetargu.

Jakie zastrzeżenia

Comarch skarży do KIO niesłuszne - według niego - zaliczenie Asseco dwóch zadań wykonywanych w praktycznych testach w ramach oceny złożonych ofert. Firmy miały do zrealizowania pięć zadań, Asseco otrzymało za nie wszystkie 30 punktów - po 6 za każde zadanie, Comarch jedynie 12.

Wyniki jednego z zadań u Asseco były takie same, jak we wzorcowej odpowiedzi ZUS, ale oprócz cyfr zawierały dodatkowo oznaczenie "zł" - złotych, co zdaniem Comarchu jest nieprawidłowe. W drugim kwestionowanym zadaniu inny niż wzorcowy jest wynik jednego z wskaźników testu.

Comarch w uzasadnieniu skargi wyjaśnił, że zgłoszone wątpliwości pozwolą obniżyć ocenę Asseco, co w przypadku uwzględnienie w jakiejś części odwołania tej firmy i odebrania części punków Comarchowi, pozwoli umocnić szanse na utrzymanie wygranej w przetargu.

Ponowna ocena ofert?

Skarga drugiej w przetargu firmy jest dużo obszerniejsza. Asseco ostawiło kilkanaście zarzutów zamawiającemu, w tym najistotniejszy - uwzględnienia oferty Comarchu, mimo iż - zdaniem Asseco - powinna ona zostać odrzucona. Firma chce dokonania ponownej oceny ofert.

W odwołaniu Asseco odnosi się nie tylko do według niego złej oceny i badania ofert przez komisję w ZUS, ale też m.in. nieujawnienia części informacji, stanowiących tajemnice przedsiębiorstw wobec obu przeciwników w postępowaniu - Atos i Comarch. Według Asseco dane te takimi informacjami nie są i powinny być jawne, lub zostały w inny sposób podane, np. płace i liczba zatrudnianych do obsługi zlecenia ZUS przez szefa Comarch w wywiadzie dla PAP Biznes.

W uzasadnieniu skargi Asseco podnosi też m.in. wątpliwości dotyczące oceny oferty Comarchu, jako rażąco niskiej, co pierwotnie wskazano w ocenie oferty przez komisje przetargową, a potem zmieniono.

Utrzymanie systemu ZUS

Do tej pory obsługę Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS zapewniał jego autor - Asseco (wcześniej Prokom). Wartość poprzednio zawartej na cztery lata umowy z Asseco to 595 mln zł brutto. Umowa minęła 10 października 2017 r., podpisano ją na kolejny okres przejściowy - do czerwca 2018 r.

Jeśli wynik przetargu nie zmieni się i umowa między ZUS i Comarch zostanie podpisana, dotychczasowa firma będzie odpowiedzialna za obsługę KSI do momentu pełnego przejęcia systemu przez Comarch. W liście intencyjnym między ZUS i Asseco wynegocjowano obniżenie stawek za tę usługę. Comarch ma 12 miesięcy od podpisania umowy z Zakładem na pełne przejęcie utrzymania KSI ZUS.

Przetarg na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS został uruchomiony we wrześniu 2015 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane