• rozwiń

Temat: PiS

Podatek handlowy zablokowany. "Wprowadzacie ludzi w błąd"

Podatek handlowy zablokowany. "Jest niezgodny z prawem unijnym" Odtwórz: Podatek handlowy zablokowany. "Jest niezgodny z prawem unijnym"
Foto: tvn24 | Video: tvn24bis.pl Foto: Leszczyna: minister finansów ma dwa wyjścia z tej sytuacji | Video: Podatek handlowy zablokowany. "Jest niezgodny z prawem unijnym"

Już w czasie kampanii wyborczej ostrzegaliśmy, że podatek handlowy jest niezgodny z prawem unijnym. PiS wprowadził podatek wiedząc, że oszukuje swoich wyborców - mówiła Izabela Leszczyna z PO. - Polscy sklepikarze nie zapłacą dodatkowego podatku - uspokajał Krzysztof Łapiński z PiS.

Krzysztof Łapiński z Prawa i Sprawiedliwości mówił w TVN24 BiS, że podatek handlowy miał służyć m.in. wyrównaniu szans w branży handlowej, a także przynieść wpływy do budżetu państwa. 

Kontrowersje

- To miało wyrównać konkurencję. W ustawie jest dość jasny podział na wpływy. Sama Komisja Europejska nie mówi, że podatek handlowy jest czymś niedopuszczalnym. Są pewne kontrowersje dotyczące dwóch stawek. Mam nadzieję, że wszystko zostanie wyjaśnione - mówił Krzysztof Łapiński.

Izabela Leszczyna, była wicepremier finansów z Platformy Obywatelskiej mówiła, że progresja podatkowa jest niezgodna z traktatem regulującym funkcjonowanie Unii Europejskiej. - To partia rządząca powinna wiedzieć. Dla mnie pytanie jest takie: czy to jest cynizm? Czy też dyletanctwo? Jednak ani jedna, ani druga cecha chwały partii rządzącej nie przynosi. Mówiliśmy w czasie kampanii wyborczej, że taki podatek jest niezgodny z prawem unijnym. Owszem progresja jest dopuszczalna, ale w podatku dochodowym. Natomiast wyższe przychody nie oznaczają wyższych dochodów - mówiła Leszczyna i dodała, że minister finansów ma dwa wyjścia z tej sytuacji.

- Wycofanie podatku i przyznanie się do tego, że w kampanii wyborczej tylko chcieliśmy zdefiniować wroga, czyli hipermarkety albo wprowadzamy jednolitą stawkę podatku dla wszystkich, co oznacza, że pani z warzywniaka i pan z osiedlowego sklepu też zapłacą ten podatek - wyjaśniła.

Oszustwo wyborcze?

Zdaniem Łapińskiego Komisja Europejska różnie traktuje różne państwa. - KE powinna się dokładnie przyjrzeć temu, co działo się w Luksemburgu, kiedy premierem był obecny szef KE Jean-Claude Juncker - mówił Łapiński.

Według Izabeli Leszczyny Prawo i Sprawiedliwość świadomie wprowadziło niezgodny z unijnym prawem podatek oszukując swoich wyborców. - Wprowadzacie ludzi w błąd mówiąc, że hipermarkety w ogóle podatku nie płacą. Otóż one płacą podatki - mówiła była wiceminister finansów.

Łapiński przekonywał, że należy poczekać na ostateczne wyjaśnienie tego tematu, bo może okazać się, że rząd wycofał się z podatku, a wszystko jest w porządku. - Poczekajmy na to, co do powiedzenia ma KE i jak będzie wyglądała korespondencja miedzy KE a rządem - mówił polityk PiS i dodał, że z pewnością nie dojdzie do takiej sytuacji, że polscy, mali sklepikarze zapłacą jakiś dodatkowy podatek. - Proszę się o to nie martwić - uspokajał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bl0to
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
arkowas
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dariusz_koszkulv48j
ale ten podatek ma pokryc wydatki na pinc set dla dzieciorobów. i nikogo nie interesuje z pisu kto sie na niego zrzuci. a presja na kase dla nierobów jest ogromna.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane