• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

"Lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi". Gigantyczna inwestycja z Chińczykami

"Lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi". Waszczykowski zapowiada gigantyczną inwestycję Odtwórz: "Lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi". Waszczykowski zapowiada gigantyczną inwestycję
Video: "Lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi". Waszczykowski zapowiada gigantyczną inwestycję

- To ma być lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Podczas wizyty polskiego dyplomaty w Azji rozmawiano o projekcie budowy portu lotniczego między "Warszawą a Łodzią". - Dialog polityczny pokazuje, że jest możliwość zbudowania bardzo istotnych relacji ekonomicznych z Chińczykami - dodał Waszczykowski.

Jak przypomniał gość programu "Jeden na Jeden" w TVN24, "to jest koncepcja, która funkcjonuje od lat". - Jeszcze w 2010 roku kiedy kandydowałem na prezydenta Łodzi również podnosiłem tę kwestię, ponieważ jest to w planach naszego ugrupowania politycznego od wielu lat - dodał.

Kiedy?

Plan budowy lotniska był jednym z tematów rozmów podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Chinach.

- Mieliśmy bardzo dobre rozmowy polityczne. Utrzymujemy bardzo wysoki dialog polityczny z Chińczykami. W ubiegłym roku był tam prezydent (Andrzej Duda - red.). W tym roku spodziewamy się wizyty prezydenta, pani premier też będzie w Chinach. Mamy dialog ministrów - podkreślił minister.

Na razie brak jednak terminów, w którym mogłoby dojść do realizacji projektu.

- Dialog polityczny pokazuje, że jest możliwość zbudowania bardzo istotnych relacji ekonomicznych z Chińczykami. Tylko to są sprawy na lata. Nic z Chińczykami się nie załatwia z dnia na dzień - powiedział Waszczykowski.

Kto zbuduje?

Na razie tajemnicą pozostaje dokładna lokalizacja lotniska. Pytany o to minister powiedział tylko, że miałoby ono powstać "między Łodzią a Warszawą".

- Blisko szlaków komunikacyjnych, które już są, drugie trzeba stworzyć dlatego, że to lotnisko musi być połączone kolejami szybkiej prędkości z dużymi miastami. Z Warszawą, Łodzią - dodał.

Podkreślił, że ma to być "lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi". Zgodnie z zapowiedziami gościa TVN24, lotnisko ma powstać przy udziale zarówno strony polskiej jak i chińskiej. Jakie będą proporcje jeżeli chodzi o finansowanie projektu? - To jest wszystko do rozmowy - stwierdził minister Witold Waszczykowski.

Duże lotnisko pomiędzy Łodzią a Warszawą to pomysł, o którym mówi się od lat. Tzw. Centralny Port Lotniczy miałby pomóc w odciążeniu lotniska im. Chopina w Warszawie, które z roku na rok obsługuje coraz więcej pasażerów i w przyszłości może być przeciążone.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane