• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nowa odsłona "znanego szantażu". Ostrzeżenie przed oszustami

Ekspertka o oszustwach internetowych Odtwórz: Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych "Źródło: TVN24 BiS"

CERT Polska ostrzega przed nową odsłoną "znanego szantażu" prywatnymi nagraniami z kamery internetowej. "To zwyczajna próba wyłudzenia pieniędzy" - podkreślono w komunikacie.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

CERT Polska ostrzega

W opublikowanym wpisie na Facebooku eksperci ostrzegają przed nową odsłoną znanego szantażu prywatnymi nagraniami z kamery internetowej. "Cybeprzestępcom udało się pozyskać rozszerzone dane o ofierze (w tym PESEL, numer telefonu, lokalizacja ofiary), aby zwiększyć skuteczność kampanii" - dodano.

CERT Polska udostępnił również screeny wiadomości od oszustów. "Kilka tygodni temu kliknęłaś w spreparowaną przeze mnie reklamę, dając mi uprawnienia administracyjne dzięki temu moje oprogramowanie zostało pobrane i zainstalowane na Twoim urządzeniu. W tej chwili mam już kontrolę nad wszystkimi Twoimi urządzeniami podłączonymi do Twojego wifi oraz kontem email. Za pomocą połączenia VPN skopiowałem na mój serwer wszystkie Twoje dane osobowe, zdjęcia, filmy, dokumenty, kontakty (numery telefonów, emaile) Twoich znajomych i rodziny" - czytamy w wiadomości (pisownia oryginalna).

W treści jest też "próbka" tego, co oszuści wiedzą o odbiorcy maila, jak na przykład numer telefonu, czy numer PESEL. Cyberprzestępcy straszą również, że wyślą "pikantne filmy" z jej udziałem do znajomych i rodziny.

Warunkiem uniknięcia takiej sytuacji ma być dokonanie płatności w bitcoinach o równowartości 1 tysiąc złotych.

"Żadnych nagrań nie ma"

CERT Polska podkreśla, że "oczywiście żadnych nagrań nie ma i jest to zwyczajna próba wyłudzenia pieniędzy".

Jak dodano, eksperci są "na etapie pozyskiwania informacji o tym, jak napastnikom udało się uzyskać dostęp do tak szczegółowych danych o ofiarach".

Wszystkie osoby, które otrzymają podobną wiadomości są proszone o kontakt z CERT Polska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jethro
Jak mozna uregulowac rachunek 1 tys. zlotych w bitcoinach? 1 bitcoin to ok 8 tys. dolarow, czyli 32 tys. zlotych.
 • 0
 • 6
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane